1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bagirrra123 [75]
3 years ago
9

?me no understand help mee

Mathematics
2 answers:
lys-0071 [83]3 years ago
8 0

Answer:

I believe it would be C

Step-by-step explanation:

UkoKoshka [18]3 years ago
8 0

Answer:

C

Step-by-step explanation:

In the beginning it is increasing then it decreased but you look at the end which is staying the same

Hope this helps plz mark brainliest

You might be interested in
The price of grapes, g, is $2.19 per pound. The price of bananas, b, is $0.59 per pound. The price of pears, p, is $1.49 per pou
AlekseyPX
Part A.
Before you can write any sort of expression, you need to define variables. "grapes g" is not a definition, so the exercise seems meaningless as written. It seems the intent is to ...
  let g, b, p represent the numbers of pounds of grapes, bananas, and pears, respectively.

Then, the total cost of some weight of fruit is
  2.19g + 0.59b + 1.49p


Part B.
For g=3, b=3, p=2, the expression evaluates to
  2.19*3 +0.59*3 +1.49*2 = 11.32

The total cost of 3 pounds of grapes, 3 pounds of bananas, and 2 pounds of pears is ...
  $11.32
3 0
3 years ago
What is sin(A)?<br> 13<br> 12<br> A<br> 5<br> sin(A) =
eimsori [14]

Answer:

sin A = 12/13

Step-by-step explanation:

Since this is a right triangle, we can use trig functions

 sin theta = opposite side/ hypotenuse

sin A = 12/13

6 0
3 years ago
PLEASE HELP! I WILL FAIL WITHOUT THIS :(
stealth61 [152]

Answer:

<u>Part A</u>

  • Its Q3 ⇒ 9

<u>Part B</u>

  • Its data between Q1 and Q3 ⇒ between 5 and 9

<u>Part C</u>

  • Its data to the left from Q1 ⇒ 5
5 0
3 years ago
If f(x)=3x + 10 and g(x)= 2x - 4 find (f-g)( x)​
zmey [24]

(f-g)(x)=3x+10-(2x-4)=3x+10-2x+4=x+14

7 0
3 years ago
The Bungling Brothers Circus is in town and you are part of the crew that
Kipish [7]

Answer:

a. 80.83 ft b. 40.42 ft

Step-by-step explanation:

Let h = height of pole = 70 ft, L = length of cable and x = distance of cable on ground to pole and Ф = angle between cable and ground.

a) How long is the cable?

Since L, h and x form a right-angled triangle with angle Ф and h being the opposite side to Ф and L being the hypotenuse side, by trigonometric ratios,

sinФ = h/L

L = h/sinФ

L = 70 ft/sin60°

L = 70 ft/0.8660

L = 80.83 ft

b) How far from the pole should the cable be attached to the ground?

Since L, h and x form a right-angled triangle with angle Ф and h being the opposite side to Ф and x being the adjacent side, by trigonometric ratios,

tanФ = h/x

x = h/tanФ

x = 70 ft/tan60°

x = 70 ft/1.7321

x = 40.42 ft

8 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the change that occurs to the parent function f(x) = x^2 given the function f(x) = 2(x + 2)^2 + 1.
    10·1 answer
  • A cold front changes the temperature by -3 F each day. If the temperature started at 0 F, what will the temperature be after 5 d
    5·1 answer
  • How do I do this don’t understand it?
    12·1 answer
  • EQUATION
    13·1 answer
  • Deena drove 585 miles in 9 hours. Kristen drove 605 miles in 11 hours. Who drove at a faster rate?
    14·2 answers
  • Amanda bought a truck for $20,000. The value of the truck depreciates by 7 percent each year. Which of the following functions m
    7·2 answers
  • Several cases of 16-ounce bottles of water were purchased for $252.00. if one case costs $7.00, how many cases were purchased?
    6·2 answers
  • A 16-fl oz bottle of juice cost 2.00 what is the unit cost
    5·2 answers
  • I WILL MAKE YOUR ANSWER THE BRAINLIEST IF YOU KNOW IT IS RIGHT
    14·2 answers
  • Beau wants to pick two people at random in his class to
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!