1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vinvika [58]
3 years ago
8

Fill out the ratio table boys 20 and girls 120

Mathematics
1 answer:
Gennadij [26K]3 years ago
5 0

Answer:6

Step-by-step explanation:

You will divide 120/20

You might be interested in
Jada has 7/8 cup of cheese. Her cheese bread recipe calls for 1/6 of chees. How many times can she make her recipe with the chee
Grace [21]
5 times because with common denominaters(remeber:what you do the top you always do to the bottom or what you do the bottom you do to the top)7/8=21/24 1/6=4/24.21 divided by 4 equals 5.5 but you want a whole loaf of cheese bread not a half so you would round it to 5.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The sum of two exterior angles of an isosceles triangle is equal to 240°. What are the measures of the interior angles? THERE AR
Alla [95]
Dang that’s crazy, send me some pics and you got a deal
8 0
3 years ago
Raul bought a soft drink and a sandwich for $9.90 . Which is he price of each if the sandwich cost 3.5 times as much as the soft
Radda [10]
B. Sandwich costs $7.70 and the soda costs $2.20
8 0
3 years ago
Harry's motorboat can make an average of 8 miles per hour. one day he sets out for a trip, only to have the motor break down. ha
melisa1 [442]
He rowed 10 miles in total. YOU'RE WELCOME :D
5 0
4 years ago
If the measure of one interior angle of a regular polygon is 144*,find the number of sides
katovenus [111]

Exterior angle = 180 - 144 = 36 degrees

Number of sides = 360 / 36  = 10 sides  (answer)

7 0
3 years ago
Other questions:
  • 7x+2y+5=18+11y-x<br> 3x=y+42-6x
    14·1 answer
  • 11.3.35
    5·1 answer
  • If a dog eat 10 apples and there were 50 apples how much are left​
    10·2 answers
  • Rewrite in mathematical language. Every negative integer J is less than or equal to its inverse.
    13·1 answer
  • You are paid $8.10 an hour at your part-time job your deductions are FICA 7.65% federal tax withholding 9.35% and state tax with
    9·1 answer
  • What is every known number of \pi? If you have it please paste it in answer. :3
    8·1 answer
  • √3 - √48<br><br> This is a radical question, subtraction
    7·1 answer
  • A package of 3 pairs of insulated gloves costs $23.97. What is the unit price of the pairs of gloves? ​
    11·2 answers
  • What is the difference between vertical and perpendicular?.
    14·1 answer
  • Simplify sqrt72 -3sqrt12 + sqrt 192
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!