1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
madreJ [45]
3 years ago
12

Jose bought 750 bags of peanuts for $375.00. He tends to sell each bag for 0.15 more than he paid. how much he change for each b

ag
​
Mathematics
2 answers:
AlladinOne [14]3 years ago
8 0

Answer:

$0.65

Step-by-step explanation:

Jose bought 750 bags for $375.00

 

 

 

Each bag cost $375/750= $0.50  

 

He  intends to sells them for $0.15 more

 

 

He should charge : $0.5 +$0.15=$0.65

zepelin [54]3 years ago
4 0

Answer:

cost of 750 bags =$375

cost of 1 bag = 375/75=5

he want 0.15 more for each

so he had to sell each bag in 5 +0.15=5.15

Step-by-step explanation:

You might be interested in
You saved $300 to spend over the summer. You decide to budget $50 to spend each week.
Oduvanchick [21]

Answer:

<u>Part c) </u>

The Slope of the line is: m=-50 and represents the amount of money spent per week.

<u>Part d) </u>

The y-intercept is: c=300 and represents the maximum money we have that can be spend over the weeks (i.e. our maximum budget alowed).

Step-by-step explanation:

To solve this question we shall look at linear equations of the simplest form reading:

y = mx+c    Eqn(1).

where:

y: is our dependent variable that changes as a function of x

x: is our independent variable that 'controls' our equation of y

m: is the slope of the line

c: is our y-intercept assuming an x⇔y  relationship graph.

This means that as x changes so does y as a result.

<u>Given Information: </u>

Here we know that $300 is our Total budget and thus our maximum value (of money) we can spend, so with respect to Eqn (1) here:

c=300

The budget of $50 here denotes the slope of the line, thus how much money is spend per week, so with respect to Eqn (1) here:

m=50

So finally we have the following linear equation of:

y= - 50x + 300    Eqn(2).

Notice here our negative sign on the slope of the line. This is simply because as the weeks pass by, we spend money therefore our original total of $300 will be decreasing by $50 per week.

So with respect to Eqn(2), and different weeks thus various x values we have:

Week 1: x=1 we have y= -50 *1 + 300 = -50 +300 = 250 dollars.

Week 2: x=2 we have y= -50 *2 + 300 = -100 +300 = 200 dollars.

Thus having understood the above we can comment on the questions asked as follow:

<u>Part c) </u>

The Slope of the line is: m=-50 and represents the amount of money spent per week.

<u>Part d) </u>

The y-intercept is: c=300 and represents the maximum money we have that can be spend over the weeks (i.e. our maximum budget alowed).

4 0
3 years ago
The directrix of a parabola is y=−4y=−4 . The focus of the parabola is (−2,−2)(−2,−2) .
salantis [7]
Refer to the diagram shown below.

The directrix is y = -4 and the focus is (-2, -2).
Therefore the vertex is at (-2, -3).

Consider an arbitrary point (x,y) on the parabola.
The square of distance from the focus to the point is
(x+2)² + (y+2)²
The square of the distance from the point to the directrix is
(y+4)²

Therefore
(y+4)² = (y+2)² + (x+2)²
y² + 8y + 16 = y² + 4y + 4 + (x+2)²
4y = (x+2)² - 12
y = (1/4)(x+2)² - 3

Answer: y =  \frac{1}{4} (x+2)^{2} - 3

6 0
3 years ago
-6 10/9 divided by 6/5<br><br> ​
ludmilkaskok [199]

Answer:

-160/27

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Logan earns $35,000. He pays 6% income tax. How much does he pay for income tax?
svetoff [14.1K]

Answer: 2100$

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Evaluate the expression 4y^2 -a if x = 2, y = -3, and a =6
Vika [28.1K]

The expression is telling you to proceed as follows:

  • Pick some number y
  • Pick some number a
  • Compute the square of y
  • Multiply it by 4
  • Subtract a from this result.

So, first of all, there's no point in fixing x = 2, because x doesn't appear in the expression. As for the evaluation, let's follow the aforementioned steps with fixed values:

Pick some number y
  • Pick y=-3
  • Pick a=6
  • Compute y^2 = (-3)^2 = 9
  • Multiply it by 4: 9 \cdot 4 = 36
  • Subtract 6 from this result: 36-6=30
3 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the median of the data set?
    5·2 answers
  • Factor x4 − 7x2 + 12.
    7·1 answer
  • Shannon sells handmade wallets for $12 each.
    7·1 answer
  • this week you read 57 pages. this is seven more than two times the number of pages read last week. write an equation and solve.
    13·1 answer
  • Emma invested $41,000 in an account paying an interest rate of 2.6% compounded monthly. Assuming no deposits or withdrawals are
    5·1 answer
  • So 13 divided by 3 is 4 but where is the 4 coming from because 4 groups of 3 is 12 so 13 minus 12 is 1 so how dose the 4 make it
    11·2 answers
  • 7. The measures of the angles in a triangle are in the extended ratio of 3:4:5. Find the
    7·1 answer
  • Can someone help me please
    8·1 answer
  • Question 3 of 21
    10·1 answer
  • What is the value of the rational expression<br> 2x- 1<br> x+5<br> when x = 0?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!