1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lawyer [7]
3 years ago
14

It's the 2nd question I know how it is done ....sum and product method but the root is confusing me can any one explain me plz

Mathematics
1 answer:
weeeeeb [17]3 years ago
8 0
Hey,
2x^2 + 3root5x + 5
Here the product=10
And,sum=3root5
=>2x^2+2root5x+root5x+5
=>2x(x+root5)+ root5(x+root5)
=>(2x+root5)(x+root 5)

You might be interested in
Please help me find the area of the shape
andrew11 [14]

Answer:

96 units^2

Step-by-step explanation:

area of a triangle A=bxh/2

substitute b with 8 and h with 24

A=8x24/2

multiply

A=193/2

the divide

A=96

5 0
2 years ago
This is image may be result of the...
Lerok [7]

construction of an angle bisector

of 60° into 30°and 30°

8 0
3 years ago
A snowboard originally costs $120, but it is on sale for 45% off. If a customer buying the snowboard has a coupon for $15.00 off
kotykmax [81]
51 dollars hope that helps
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the unit rate for each person's typing test in words per second 0.5 words/second is the unit rate for James. 3 words/second
Salsk061 [2.6K]

Unit rates is the rate of a quantity in comparison to 1 i.e. unit.

Based on the given parameters, Shanya is the fastest typist

From the question, the unit rates are given as:

  • James: 0.5 words per second
  • Shanya = 3 words per seconds

The unit rates of Tristan and Ebony are not given.

So, we compare the rates of James and Shanya

3 words in a second is greater than 0.5 words in a second.

Hence, Shanya is the fastest typist

Read more about unit rates at:

brainly.com/question/11848573

4 0
2 years ago
Kristin wants to make 12 ml of an 8% alcohol solution by mixing together a 32% alcohol solution and pure water. How much of each
Vikentia [17]

Answer:

6% of each

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Please answer the question in two minutes
    7·1 answer
  • Alex buys 7 dvds . each dvds costs $12 .if alex receives a $4 discount on each dvd , what is the total amount of money alex spen
    8·1 answer
  • find the coordinates of the vertices of the triangle after a reflection across the line y = -1 and then across the line x = -2​
    10·1 answer
  • Dales dad rose his bike 1 kilometer north, 1 kilometer west, 1 kilometer south, and 2 kilometers east. How many kilometers will
    15·2 answers
  • Write the additive and multiplicative inverse of -1/2​
    11·2 answers
  • The length of one of two chords of a
    13·2 answers
  • There are 3 blue marbles, 6 red marbles, 2 green marbles and 1 black marble in a bag. You choose a marble, REPLACE it, and choos
    13·2 answers
  • At a recent meeting at the American College of Asthma, Allergy, and Immunology, researchers reported that allergy vaccinations a
    12·1 answer
  • Solve for xx. Round to the nearest tenth of a degree, if necessary.
    10·1 answer
  • ?????????????????????????????
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!