1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vampirchik [111]
3 years ago
14

Reducing turnover by improving work conditions and improving benefits packages can reduce a projected labor shortage.

Business
1 answer:
FinnZ [79.3K]3 years ago
7 0

True.

A labor shortage is not enough qualified candidates available to fill jobs. One way to deal with that is to hang on to the qualified people you already have by making them happier so they won't leave.

You might be interested in
Susan picked up a package of potato chips and noticed on the front of the package the words, "0 grams of trans fat." She looked
Tcecarenko [31]

Answer:

The correct option here is C) Nutritional labeling and education act.

Explanation:

NLEA or commonly know as nutritional labeling and education act is a new rule passed by the government , which requires the sellers or marketers of a product to show all the information regarding number of grams of fat ( whether trans fat, saturated or saturated fat ) on the packaging of the product.

3 0
3 years ago
g Your savings account earns 1.72% interest. You have $3,000 left over from an internship that you will put into the saving acco
bekas [8.4K]

Answer:

It will take 13 years and 66 days

Explanation:

Giving the following information:

Your savings account earns 1.72% interest.

Present value= $3,000

Final value= $3,756

To calculate the number of years, we need to use the following formula:

n= ln(FV/PV) / ln(1+i)

n= ln(3,756/3,000) / ln(1.0172)

n= 13.18 years

To be more specific= 365*0.18= 66

It will take 13 years and 66 days

4 0
3 years ago
Each of the following is an advantage of using cash EXCEPT:
Tcecarenko [31]
C. less painful parting with cash
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
If you deposited​ $100 now ​(nequals​0)and​ $200 two years from now ​(nequals​2)in a savings account that pays​ 10% annual​ inte
Natali5045456 [20]

Answer:

The correct answer is: "You would have $589 the end of year 10".

Explanation:

The logics of the statement remains in the amount of money remained after 10 years of savings with a 10% annual interest. This means that, after you deposit $100 now (nº 0), on the first current year you would have ended up with $110, although in the second year (nº 2) you would have made a deposit of $200, which means you would have made total earnings of $310, plus the annual interest of $31. After the second year, all subsequent ones wound count on with an annual interest of $31, which means that at end of year 10 you would have reached the amount of $589.

(ps: mark as brainliest, please?!)

7 0
4 years ago
Rivera Company has several processing departments. Costs charged to the Assembly Department for November 2020 totaled $2,288,076
Xelga [282]

Answer:

Using the FIFO cost method:

beginning WIP 34,600 units

materials $79,000 (100% complete)

conversion $48,200 (30% complete, 70% remaining = 24,220 EU)

units started 662,700

materials added $1,594,520

conversion costs added $566,356

ending WIP 24,100

100% complete for materials

40% complete for conversion = 9,640 EU

units completed and transferred out = 34,600 + 662,700 - 24,100 = 673,200

units started and completed = 662,700 - 34,600 - 24,100 = 604,000

total equivalent units for the month:

materials 662,700

conversion = 24,220 + 604,000 + 9,640 = 637,860

total cost per EU:

materials = $1,594,520 / 662,700 = $2.4061

conversion = $566,356 / 637,860 = $0.8879

total = $3.294

cost of ending WIP:

materials = 24,100 x $2.4061 = $57,987

conversion = 9,640 x $0.8879 = $8,559.36 ≈ $8,559

total = $66,546

cost of units transferred out = $79,000 + $48,200 + $1,594,520 + $566,356 - $66,546 = $2,221,530

total units transferred out = 673,200

production cost per unit = $2,221,530 / 673,200 = $3.30

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Give examples of needs, wants, and demands that fedex customers demonstrate, differentiating these three concepts.
    7·1 answer
  • Jim wants to buy a car, but he'll probably need it for a couple of years. he has a short commute to work, so he won't be putting
    8·2 answers
  • Makes our arms, legs, and head move
    13·2 answers
  • Smarty Pants Company sells two products, green camouflage pants and orange camouflage pants. Smarty Pants predicts that it will
    11·1 answer
  • What are the costs of "freebie" items
    11·2 answers
  • First​ Class, Inc., expects to sell 20 comma 000 pool cues for $ 14.00 each. Direct materials costs are $ 2.00​, direct manufact
    14·1 answer
  • Despite public dissatisfaction over rampant inflation in the united states, truman’s image as a leader was bolstered by
    10·1 answer
  • A couple of generations ago, a relative of Sophia wanted to share his wealth with family members and decided to open a special b
    15·1 answer
  • Alta Loma Industries has three product lines, A, B, and C. The following information is available: A B C Sales $100,000 $90,000
    12·1 answer
  • Wallen Corporation is considering eliminating a department that has an annual contribution margin of $80,000 and $160,000 in ann
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!