1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
miss Akunina [59]
3 years ago
7

sarah earns $3,120 every month her monthly expenses total to $2,130 determine how much money will be spent on rent

Mathematics
1 answer:
stealth61 [152]3 years ago
4 0

3120-2130=990
Hence 990 remaining for rent

However I do believe the question may be quite unclear or not telling enough information, otherwise ^
You might be interested in
Solve for c 6/15=2/c
saul85 [17]
\frac{6}{15} = \frac{2}{c}   Multiply both sides by 15
6 = \frac{30}{c}   Multiply both sides by c
6c = 30   Divide both sides by 6
c = 5   
7 0
3 years ago
Which shows the first step in the solution to the<br> equation log₂x + log₂(x - 6) = 4?
iren [92.7K]

log was used calculate big numbers before calculators

log is a re-arranged way to show a number with an exponent

example

log₂ 16 = 4 means 2^4 = 16

logx(Z) = y means x^y=Z

log(x-6)/log(2) + log(x)/log(2) = 4

(log(x-6)+ log(x))/log(2) = 4

(log(x-6)+ log(x)) = 4log(2)

(log(x-6)x) = log(16)

x=8

6 0
1 year ago
Which equation in slope would you multiply x by on both sides A. X/1=3/Y B. 3Y=X C. X/Y=3/1 D. Y=3X E. Y=1/3X ???????????
Marta_Voda [28]
The answer to the question is C
3 0
3 years ago
Help me and please explain
k0ka [10]

Answer:

4 attendees

Step-by-step explanation:

we can create and equation (x is the amount of attendees) $8 per attendee at a total of $32 is 8x=32 which you divide on both sides getting x=4 or 4 attendees

4 0
3 years ago
What is the volume of the water in the container when it is 2/3-full? Measuring 23 cm by 10 cm by 6 cm
topjm [15]

Answer:

2/3 full = 23 × 10 × 6 × \frac{2}{3}

            = 920 cm^3

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Leslie is currently 8 years older than her neighbor Bill. In 4 years she will be 2 times as old as Bill. Let x equal Bill's curr
    11·1 answer
  • What is the answer to 3 and 5 7ths - 3 and 2 sevanths
    9·2 answers
  • HELP I WILL GIVE BRAINIEST
    14·1 answer
  • A group of 8 Trends (5 girls and 3 boys) plans to watch a movie, but they have only 5 tickets. How many different combinations o
    9·1 answer
  • the price of a video game was reduced from $60 to $45.by what percent was the price of the video game reduced?
    5·1 answer
  • Please explain how to do please
    6·1 answer
  • A bakery offers a sale price of $2.90 for 3 muffins. What is the price per dozen?
    13·2 answers
  • EASY MATH PLEASE HELP!
    7·1 answer
  • Jalen bought 24 juice packs for $7.20 . Tia bought 6 juice packs for $2.70 . Which statement describes the difference in the uni
    9·2 answers
  • What's the difference between numerical and algebraic expressions? How is the order of operations used to evaluate these express
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!