1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vlada [557]
4 years ago
13

Can someone help me on this

Mathematics
1 answer:
Vladimir79 [104]4 years ago
8 0

Answer:

7%

Step-by-step explanation:

You might be interested in
In a city of 64,000 people, there are 20,000 people under 25 years of age. What percent of the population is under 25 years of a
tatiyna
31.25% of the population is under 25 years of age. To figure this out, divide 20,000 by 64,000. Then, multiply that answer by 100 to get a percentage. Hope this helps!!
6 0
3 years ago
State whether the equation is true, false or open? 4y+8=6y+3
g100num [7]

<u><em>Answer:</em></u>

Open


<u><em>Explanation:</em></u>

An open equation is an equation that has variables and CAN be solved

<u>Example</u>: 2x = 4 ......> can be solved giving ......> x = 2

A false equation is one where both sides can NEVER be equal

<u>Example:</u> 15 = 2(3) + 1 ..........> 15 can never be equal to 7

A true equation is one having no variables and both sides are ALWAYS equal

<u>Example:</u> 2(3) + 1 = 2(2) + 3 ........> 7 will always be equal to 7


Now, the given equation is:

4y + 8 = 6y + 3

Let's try to solve is:

4y + 8 = 6y + 3

6y - 4y = 8 - 3

2y = 5

y = 2.5


Therefore, the given equation contains a variable and can be solved which means that it is an open equation


Hope this helps :)

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Shelly wants to have 6 rose bushes planted on her property. She asked a landscaping company to give her a bid. The contractor wa
Anton [14]

Answer:

$360

Step-by-step explanation:

If Shelly wants 6 rose bushes, and each bush costs $40, then you can multiply 6 by 40 to find the total amount of money Shelly will spend on them if she plants them herself. 6 x 40 = 240. You can then subtract 240 from 600 to find the amount of money she saves. 600 - 240 = 360

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the distance between (-18, 9) and (22,0).
Bumek [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The midpoint of xy is located at the origin
klio [65]

Answer:

Is there supposed to be an image?

Step-by-step explanation:

4 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • which of the ordered pairs is a solution of the following equation? y = -2x + 4 choose an answer A) (0,4) or B) (2,2) or C) (4,0
    6·2 answers
  • Insert brackets to make this calculation right 4x2+5-3=
    5·1 answer
  • What is the next number?<br> 3,6,4,8,6,12
    14·1 answer
  • What is the rule for the reflection?
    15·1 answer
  • Find the y-intercept and x-intercept of the line -x+2y=4
    7·2 answers
  • Decide whether the relation is a function or not.<br> {(-3, 5), (-2, 5), (0, 5), (1, 5), (2, 5)}
    13·2 answers
  • The school cafeteria sells two kinds of wraps: vegetarian and chicken. The vegetarian wrap costs $1.00 and the chicken wrap cost
    12·1 answer
  • What is the length of segment bd
    14·2 answers
  • 9. Samantha had $30 to spend on five pens. After buying them he had $4.75. How much did each pen cost? WILL GIVE BRAINLIEST AND
    15·1 answer
  • If the rate of inflation is 3.9% per year, the future price p(t) (in dollars) of a certain item can be modeled by the following
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!