1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
snow_lady [41]
3 years ago
8

Jenny is picking up carrots at a farm. Jenny put each carrots in 4 boxes. Jenny figures out that there are 20 carrots in each bo

x .Then her dad gives her 5 more how many does she have in all?​
Mathematics
1 answer:
Darina [25.2K]3 years ago
5 0

Answer:

85

Step-by-step explanation:

you will do they 20 carrots times the 4 boxes which is 80 then add the 5 her dad gave her which gives you 85

You might be interested in
When constructing parallel and perpendicular lines, how are the steps similar?
Schach [20]
Similar steps:

1. You need to draw a reference line first( It's trivial but hey, it's similar)

2. You need to draw the other line with pre-defined slope( parallel with same slope, perpendicular with the product of the slope to be -1)
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the slope of a line containing the points (-2,-6) and (-6, -4)
kramer

Answer:

1/-2

Step-by-step explanation:

-4+6/-6+2

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
The strength of magnetic field inside a<br> long current carrying straight solenoid is
lukranit [14]

Answer:

Sorry i have forgotten about this, sorry i couldn't answer this

8 0
3 years ago
Last year, the price of the hamburger Wonderful Whopper was $2.40. This year the price increased to $2.70. If p is the percent i
a_sh-v [17]

im not great at this im learning it to but im going to say b from what ive learned if you can find a better answer find it

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Joe made 11 egg rolls there were 6 egg rolls and each order how many egg rolls did Joe make?
harina [27]

Answer:

2

Step-by-step explanation:

He made 1 full one and the other contained 5

4 0
4 years ago
Other questions:
  • John had $21 to spend on 2 notebooks. After buying them he had $13. How much did each notebook cost?
    10·1 answer
  • Jen picked 3/4 of a gallon of strawberries in half an hour. If she keeps picking strawberries at the same rate, how many gallons
    10·1 answer
  • A 747 airplane weighs about 600,000 pounds. It can also be expressed as approximately 3 x 10^n tons. If there are 2,000 pounds i
    12·2 answers
  • In how many distinct ways can the letters in engineering be arranged?
    8·2 answers
  • For triangle FGH, shown below, which of the following is an expression for y in terms of X? H y meters 4 meters F x meters O a x
    9·1 answer
  • Bridget has 32 pencils and 48 pens she wants to make identical bags of pencils and pens to give to her friend what is the highes
    13·2 answers
  • 4 (negative one-half x + 7) + 5 x = 15
    5·1 answer
  • Answer pls for point
    10·1 answer
  • Explain why the following is incorrect x3v4=x7
    14·1 answer
  • This expression is scientific notation for what number?<br> 8. 10-6
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!