1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
FromTheMoon [43]
3 years ago
14

Decide whether the sequence is arithmetic geometric or neither 5,-10,20, -40

Mathematics
1 answer:
kotykmax [81]3 years ago
7 0
Try this option^
note, that all members of this sequence have '-' and '+' and 5*(-2)=-10, -10*(-2)=20; 20*(-2)=-40.
It means, that the suggested sequence is geometric, where b₁=5, q=-2.
You might be interested in
Can some help me pls find the angle measure for each one
Marianna [84]

Answer:

1 = 140 2 = 70

Step-by-step explanation

1 is 140 because it is the same as 140 and 2 is 70 because it is the same angle as 70.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find x in the following diagram
andreyandreev [35.5K]

Answer:

x = 71

Step-by-step explanation:

The sum of the measures of the exterior angles of a polygon is always 360°.

A triangle has 3 exterior angles.

152+ 137+x = 360

Combine like terms

289 +x = 360

Subtract 289 from each side

289-289+x=360-289

x = 71

8 0
3 years ago
Which of the following is most likely the result of religious socialization?
kumpel [21]
Believing in a spiritual higher being
4 0
3 years ago
Find the area of the triangle
kupik [55]
Area = 1/2 * base * height 
 = 1/2 * 20 * 6
 = 1/2 * 120
 = 60 ft^2
6 0
3 years ago
Solve for x in the diagram below.
Kryger [21]

8x+30=110

8x=110-30

8x=80

x=80/8

x=10

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the greatest number that divides<br> 14, 2 and -8??
    11·2 answers
  • a produce stand sells roasted peanuts for $1.90 per pound. what is the cost,c, of p pounds of peanuts
    14·1 answer
  • Which figure shows the next step to construct a congruent angle at r
    11·2 answers
  • How many extraneous solutions does the equation below have?
    10·1 answer
  • You can buy 5 cans for green beans at the Village Market for $3.60. You can buy 10
    6·2 answers
  • Please help me<br><br> what is the answer for those and if u can’t simplify some please tell me
    10·1 answer
  • List the sides of DEF in order from shortest to longest.
    5·1 answer
  • Simplify _4x+2y+z_3x+2y_2z ​
    10·1 answer
  • Three bowls of frozen yogurt cost 8.25. At the same rate how much do 9 bowls of frozen yogurt cost.
    11·1 answer
  • 37. Apply Math Models A city planning
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!