Answer:
11
Step-by-step explanation:
1st plug in the given numbers for each variable (the letters)
4 x 6 ÷ 3 + 3 =
Next, use the order of operations to solve the expression.
4 x 6 ÷ 3 + 3 =
24 ÷ 3 + 3 =
8 + 3 = 11
10% of 46.80 =4.68
46.80 + 4.68 = 51.48
Hope this helps :D
Answer:
The line segments AA' and BB' are parallel and congruent
Step-by-step explanation:
Answer: The unit rate of $96 spent in 4 hours is, $24 per hour.
Step-by-step explanation: To find the unit rate, you will need to write the information as a ratio, $96/4 hours. If you divide 96 by 4 you will get 24. That means this person spends $24 every hour or $24 per hour or $24/1 hour.