1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lady_Fox [76]
2 years ago
6

James has 12 dimes in hus pocket.How much money does he have

Mathematics
2 answers:
Marina86 [1]2 years ago
7 0

Answer:

$1.20

Step-by-step explanation:

A dime is worth 10¢.

10¢ x 12 = 120¢

Since a dollar is 100¢, James would have a dollar and 20¢ left over. So, $1.20.

RideAnS [48]2 years ago
4 0

Answer:

$1.20

Step-by-step explanation:

#of dime * cost of each dime

12*10

120 cents

1.20 dollars

You might be interested in
Mitch ordered several baseball hats for 12.65 each and paid $3.99 for shipping. If Mitch spent a total of $130.49, how many base
jek_recluse [69]

Answer:

10

Step-by-step explanation:

Price of baseball hats without shipping = $130.49 - $3.99 = $126.50

Number of baseball hats he ordered: $126.50 ÷ $12.65 = 10

5 0
3 years ago
Find the slope(6,8) and (9,10)
USPshnik [31]

name the points

a=(x1,y1) b=(x2,y2)

a=(6,8) b=(9,10)

use the slope formula

m=\frac{y2-y1}{x2-x1}

replace

\begin{gathered} m=\frac{10-8}{9-6} \\ m=\frac{2}{3} \end{gathered}

answer= The slope is equal to 2/3

a=(9,10) b=(6,8)

using the formula

\begin{gathered} m=\frac{y2-y1}{x2-x1} \\ m=\frac{8-10}{6-9} \\ m=\frac{-2}{-3}=\frac{2}{3} \end{gathered}

slope will also be 2/3

5 0
9 months ago
$32.00for a 14 2/9 km taxi ride. What is the cost per kilometer
KonstantinChe [14]

\begin{array}{ccll} \$&km\\ \cline{1-2} 32&14\frac{2}{9}\\[1em] x&1 \end{array}\implies \cfrac{32}{x}=\cfrac{14\frac{2}{9}}{1}\implies \cfrac{32}{x}=14\frac{2}{9}\implies \cfrac{32}{x}=\cfrac{14\cdot 9+2}{9} \\\\\\ \cfrac{32}{x}=\cfrac{128}{9}\implies 288=128x\implies \cfrac{288}{128}=x\implies \stackrel{~\hfill \textit{2 bucks and 25 cents}}{\cfrac{9}{4}=x\implies 2\frac{1}{4}}=x

4 0
2 years ago
Gas costs $2.05 per gallon. You go on a trip of 150 miles and your car gets 25 miles per gallon. How much will you spend on gas?
Inessa05 [86]

Answer: 12.30 dollars will be spent

Step-by-step explanation: If you go on a trip of 150 miles and each mile is 25 miles per gallon, I divided 150 miles from 25 = 6. Then each gallon cost $2.05 dollars, if we want to know how much will they spend on gas you have to multiply how much per mile and how much it cost. So 2.05 times 6 = 12.30.

4 0
2 years ago
Why is (3,4),(5,10),(3,12) not a function
jasenka [17]
A function has a property such as "one input must be mapped to exactly one output." An input is the x-value, and the output is, generally, the y-value. In this set of points above, the input 3 maps to 4 <em>and </em>12, and therefore is not a function. 
5 0
3 years ago
Other questions:
  • In the past you paid $800$800 per month to rent your apartment. You now pay $900$900 per month for your rent. What is the percen
    13·2 answers
  • If tap and bre are supplementary and bre is its own complement, find the measure of tap. explain how you arrived at your answer
    15·1 answer
  • What are the mean, median, and mode of the following data set? 3/4 2/5 1/10 3/4 1/4 a. mean: 1/10, median: 1/10, mode: 3/4 b. me
    15·2 answers
  • Frieda and Joanne are laying a 17 meter track for model trains. They completed one stretch that is 7.44 meters long and another
    6·2 answers
  • Please help I completely forgot to do this
    8·1 answer
  • Removing which point from the coordinate plane would make the graph a function of x?
    5·2 answers
  • What is the volume of an icecream cone that has a radius of 4 and a height of 10?
    13·1 answer
  • Please help me with this
    9·1 answer
  • Nina delivers newspapers. In the first week, she delivers 8 papers. In the second week, she delivers 32 papers. Which equation c
    14·1 answer
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Csqrt20xy%2A%5Csqrt4xy%5E2%5C%5C" id="TexFormula1" title="\sqrt20xy*\sqrt4xy^2\\" alt="\sqrt
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!