Answer:
depreciation rate per unit $0.34
Explanation:
To calculate the depreciation cost per unit we divide the amount subject to depreciation by the estimated untis production over its useful life:
depreciable amount:
$41,000 - $3,600 = $ 37,400
depreciation rate:
$37,400 / 110,000 units = $0.34
Owner's equity at the beginning of the year is
Assets-liabilities
60,000−17,000=43,000
Owner's equity at the end of the year is
Beginning balance+revenues-expenses+additional investment-withdrawal amount
43,000+48,000−36,000
+8,000−9,000
=54,000
Owner's equity changed by
ending balance-beginning balance
54,000−43,000=11,000. ..answer
Answer:
If American produces the new compound, profit will increase by $88,000
Explanation:
increase in selling price = selling price of new variant of chemical - selling price of chemical compound
= $83 - $52
= $31
Net increase in profit = total increase in selling price - additional processing cost
= $31*8000 - $160000
= $248000 - $160000
= $88,000
Therefore, If American produces the new compound, profit will increase by $88,000.
net increase in profit =
Restaurants of any size are regulated by a variety of local, state and federal laws dealing with health and safety for customers and employees. A critical component of restaurant design is providing restrooms for customers and employees, and for both men and women in each category. This includes the physical facilities and signage, as well as provision for handicapped or wheelchair access. In most areas, a local health department is the key agency monitoring all regulations related to restaurant restrooms, and it should be consulted during the design phase. An inspection, including restrooms, normally is required before a restaurant can open.