9.75 dollars divided by 3 pounds equals 3.25 per pound
Answer:
B) Inside the nucleus of an atom are protons and electrons.
Explanation:
Inside the nucleus of an atom are protons and neutrons. Electrons orbit (kind of?) away from the nucleus.
The answer to the statement above would be false. The value of r does not represent the reference angle when plotting a point in polar coordinates. Instead, it represents the polar distance instead of the angle. The reference angle is represented by <em>t.</em>
Answer:
2 workers = 6 days
4 workers = 3 days
Step-by-step explanation:
If it takes 2 workers 6 days, if you seep up the process with 4 workers, you would divide the days by 2 because you multilpied the workers by 2. So, it would take 3 days with 4 workers. I hope that makes sence.