1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ierofanga [76]
3 years ago
5

What expressions are equivalent to z+(z+6)

Mathematics
1 answer:
lora16 [44]3 years ago
3 0
It would be the number 1 because this is using distributive property. You’re adding the z to both z and 6 separately.

It wouldn’t be number 2 because there’s only one 6. You don’t know the values of the z so you can’t put another 6. It wouldn’t be number 3 because the 30 comes out of nowhere. There’s only one known value in the equation.
You might be interested in
Jackson bought 3 pounds of candies for $9.75 What was the price of these candies in dollars per pound?
Stels [109]
9.75 dollars divided by 3 pounds equals 3.25 per pound
8 0
3 years ago
Which of the following statements does not describe the structure of an atom?
blagie [28]

Answer:

B) Inside the nucleus of an atom are protons and electrons.

Explanation:

Inside the nucleus of an atom are protons and neutrons. Electrons orbit (kind of?) away from the nucleus.

8 0
2 years ago
Click an item in the list or group of pictures at the bottom of the problem and, holding the button down, drag it into the
Elodia [21]

Answer:

Hope this helps, happy learning!!!

3 0
2 years ago
True or False: The value of r represents the reference angle when plotting a point in polar coordinates.
Anarel [89]
The answer to the statement above would be false. The value of r does not represent the reference angle when plotting a point in polar coordinates. Instead, it represents the polar distance instead of the angle. The reference angle is represented by <em>t.</em>
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
It takes 2 workers 6 days to paint a mansion. How many days would it take 4
marishachu [46]

Answer:

2 workers = 6 days

4 workers = 3 days

Step-by-step explanation:

If it takes 2 workers 6 days, if you seep up the process with 4 workers, you would divide the days by 2 because you multilpied the workers by 2. So, it would take 3 days with 4 workers. I hope that makes sence.

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Explain how you would name a sorting rule for 1 square , 1 rectangle and 1 triangle
    9·1 answer
  • I already made a model to represent 8 feet.
    12·1 answer
  • On a coordinate plane, points (1, 2), (3, 6), and (5, 10) are plotted. Which characteristics tell you that this graph shows a pr
    14·1 answer
  • Divide -2x^3-5x^2+4x+2 by x+2
    10·1 answer
  • If 40 is increased to 56, what is the percent of change?
    11·1 answer
  • To solve for z, you divide each side of the equation by what number?
    13·1 answer
  • 8 One fifth of a number plus three times the number is equal to twice the
    5·1 answer
  • Plz help asap<br> thanks xoxoxoxoxox
    6·2 answers
  • 12,000 ib. =______ T
    15·2 answers
  • [x+4y=8<br>[x+2y=4<br>how many solutions does the system have​
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!