Answer:
(3x + 13) + (x - 8) + (x) = 180 --> x = 35
1000 candy bars ... $350
1 candy bar ... $x = ?
If you would like to know what is the unit cost per candy bar, you can calculate this using the following steps:
1000 * x = 350 * 1
1000 * x = 350 /1000
x = 350 / 1000
x = $0.35
Result: She can buy 1 candy bar for $0.35, so the correct result would be B) $.35.
Answer:
20-8 = 12 , he waste $12 if he got 4 cans 12 divide by 4 equal 3 so the one can cost $3
Step-by-step explanation:
The answer should be n=-8
Answer:
468 ways
Step-by-step explanation:
Given: A catering service offers 5 appetizers, 4 main courses, and 8 desserts
To find: number of ways a customer is to select 4 appetizers, 2 main courses,and 3 desserts.
Solution:
A permutation is an arrangement of elements such that order of elements matters and repetition is not allowed.
Number of appetizers = 5
Number of main courses = 4
Number of desserts = 8
Number of ways of choosing k terms from n terms = 
Number of ways a customer is to select 4 appetizers, 2 main courses,and 3 desserts = 

So, this can be done in 468 ways.