1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
maw [93]
3 years ago
12

A circular swimming pool is 21 feet in

Mathematics
1 answer:
Aleksandr [31]3 years ago
6 0

Answer:

G. 66 feet

Step-by-step explanation:

Radius = 21/2 = 10.5

Circumference

2 × 3.14 × 10.5

65.94 feet

You might be interested in
Which number line can be used to find the distance between (-1, 2) and (-5, 2)?
Step2247 [10]
The second line since it have marks on -1 and on 2
5 0
3 years ago
18+27 write the sum of the numbers as the product of their GCF and another sum
Eva8 [605]
Ghhfbdnxndnxnxnxxnxnxnbxbzbzbbxbx
3 0
3 years ago
11. The price of a bottle of water at a store decreases from $1.65 to $1.40. Rounded to the nearest
ELEN [110]

Answer:

A. 15.2%

Step-by-step explanation:

Subtract the new price from the old one to find the dollar amount that the water bottle price was reduced.

1.65-1.40=0.25

The price was reduced by 25 cents, but we need to find the percentage. To do that, we divide the price reduction by the original price.

0.25/1.65=0.152

And then move the decimal place over two spots (multiply by 100)

15.2

3 0
3 years ago
6. Janet makes scarves to sell at the craft fair. Each scarf requires 2.5 yards of yarn. A. At the fabric store, yarn is sold by
Mariulka [41]

Answer:

610 feet

Step-by-step explanation:

From the question :

1 scarf = 2.5 yards of yarn

84 scarves = x yards

Cross Multiply

1 scarf × x yards = 84 × 2.5 yards

x yards = 210 yards

Hence, 84 scarves require 210 yards

Converting yards to feet

1 yard = 3 feet

210 yards = x feet

x feet × 1 yard = 210 yards × 3 feet

x feet = 210 yards × 3 feet/1 yards

x feet = 610 feet

Hence, if Janet wants to make 84 scarves, she need to buy 610 feet of yarn

6 0
3 years ago
If the company has set a goal of producing 20 radios for a cost of 2,500, which statement is true?
shusha [124]

Answer: 2) Plant C is producing at a cost greater than the goal.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Number 3 Show me how you got it
    9·1 answer
  • Can I have some help please<br> And please make sure it's right
    10·1 answer
  • What’s the area of a rectangle measuring 13 inches times 12 inches ?
    11·1 answer
  • I need help with this ??
    9·1 answer
  • Y/4+5/9=y/9-5/9<br><br>solve the equation is it a number or does it not have a solution
    9·1 answer
  • What is the distance between the points (4, 7) mooand (4, -5)
    12·1 answer
  • Region R is bounded by the curves y = 4x2 and y = 4. A solid has base R, and cross sections perpendicular to the y-axis are semi
    7·1 answer
  • 39°<br> .(91-x9)<br> What solves for x
    5·1 answer
  • The cost of 7 scarves is $61.25. What is the unit price?
    13·2 answers
  • Mrs. Womack wants to make 22 mini pizzas for her favorite math class party. She
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!