Answer:
He has to buy 4 packages of hamburgers in packages of 30 and 5 packages of hamburgers in packages of 24
Step-by-step explanation:
First we have to calculate the least common multiple (LCM) of 24 and 30
We will calculate the LCM of 24 and 30 by prime factorization method
24 = 2*2*2*3 = 
30 = 2*3*5 = 
LCM = 
LCM = 120
So number of hamburger buns = 120
Therefore, he must buy 120/24 = 5 packages of hamburgers in packages of 24 and he must also buy 120/30 = 4 packages of hamburgers in packages of 30
$4/3=$1.33 per pound.
$9/8 = $1.13 per pound.
The second one is cheaper.
Answer:
It is B
Step-by-step explanation:
Answer:
x= 5/2 or 1/2
Step-by-step explanation:
absolute value always gives us positive
if |u| = 2, u can be -2 or 2
2x-3 = 2
2x = 5
x = 5/2
2x-3 = -2
2x = 1
x= 1/2
in general, set the stuff inside the absolute value to equal both positive and negative of the equivalent value
Perimeter formula
p = 2l + 2w
I reverse left-right side
2l + 2w = p
Move 2l to the right
2l + 2w = p
2w = p - 2l
Move 2 to the right
2w = p - 2l
w = (p - 2l)/2
Summary
p = 2l + 2w
2l + 2w = p
2w = p - 2l
w = (p-2l)/2