1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Olegator [25]
4 years ago
6

Forensic scientists use the equation h=2.6f+47.2 to estimate the height h of a woman given the length in centimeters of her femu

r bone.
a.) Suppose the equation has a margin of error +/- 3 centimeters. Write an inequality to represent the height of a woman given the length of her femur bone.
​
Mathematics
1 answer:
Arte-miy333 [17]4 years ago
3 0

Answer:

try google

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Andres works at a job that pays him 12.50 an hour.Andres works 30 hours a week.How much does he make each month after 30% of cal
BlackZzzverrR [31]

Answer:

he makes $112.50

Step-by-step explanation:

first you have to find out how much he makes before tax is taken out. all you do is multiply 12.50 by 30, which gives you $375.00. then, you can either put in the calculator 30%375 or 0.3×375(both are the same thing) and you should get $112.50

8 0
3 years ago
Please help! (i'll give the best answer brainliest)
asambeis [7]

Answer:

I think False umm...

i'm so so sorry if im rong

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
❗️❗️Pleaseeee helpppp❗️❗️
inysia [295]
Oma made a mistake in step B, because she should have divided both sides by b instead of just moving it to the other side. The real next step would look like:
(2A)/b=h
6 0
3 years ago
At a sale this week, a sofa is being sold for $555. This is a 26% discount from the original price. What is the original price?
vlabodo [156]
Divide 555/.26 & you’ll get your original price
6 0
3 years ago
A box of granola contains 16.8 ounces. It costs $5.19. What is the cost, to the nearest cent, of the granola per ounce?
Keith_Richards [23]

Answer:

$0.3 per ounce.

Step-by-step explanation:

5.19/16.8=0.3

5 0
3 years ago
Other questions:
  • F
    11·1 answer
  • During the week of the country fair , fifteen thousand , six hundred nine entry tickets were sold . Is it correct to write the n
    9·1 answer
  • Use an example to describe the multiplication relationship between two equivalent ratios
    9·2 answers
  • If a car is traveling 10mph, and it speeds up 5mph, how fast is the car going?
    8·1 answer
  • RSM QUESTION NEED HELP!!!! If you dissolve 10 grams of sugar in 30 grams of water, you will make ____ grams of ____% sugar syrup
    8·2 answers
  • The management of White Industries is considering a new method of assembling its golf cart. The present method requires a mean t
    7·1 answer
  • A package of 4 pairs of insulated socks costs "​$31.16." What is the unit price of the pairs of socks​?
    12·1 answer
  • Tell whether each statement about the expression 5y + 9 is True or False
    13·1 answer
  • Cynthia's older cousin sold her his collection of Pokemon cards. She paid him $9.50 and he charged her $0.10 per card. How many
    5·1 answer
  • Answer this word question
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!