1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
soldi70 [24.7K]
3 years ago
12

what inverse operation do you need to perform on both sides to isolate x in the equation? The equation is x+y=425mi

Mathematics
2 answers:
marta [7]3 years ago
4 0

Answer:

subtraction

Step-by-step explanation:


Masja [62]3 years ago
3 0
The inverse operation is subtraction
You might be interested in
What is the ratio of x to y (simplest form)<br> x= 2 y=6<br> x=5 y=15<br> x=8 y=24
bazaltina [42]
The ration of x to y is 1:3 if you divide 2:6 by its gcf (2), you get 1:3.
5 0
3 years ago
Plzzzzzzzzzzzz help
kupik [55]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

If you look at the graph where it says 0 minutes which would be on the origin and look up, it will be at 1,000 people which means 1,000 people were there before anything started.

7 0
3 years ago
What is the length of a leg of a right triangle if the hypotenuse is 9 inches and the other leg is 8 inches.
adelina 88 [10]

Answer:

√17 or 4.12 inches

Step-by-step explanation:

√9²-8²=√81-64=√17 inches

or 4.12 inches

5 0
3 years ago
What is the value of X?
Elodia [21]

Answer:

Vertical Angles

x = 21

Step-by-step explanation:

Vertical Angles

4x + 3 = 87

4x = 84

x = 21

5 0
3 years ago
After a concert for 1600 people, only eight people said they would not go to see the band again what percentage of the people wh
Art [367]

Answer:

0.5%

Step-by-step explanation:

That percentage would be:

 8 people

--------------------- = (1/200) = 0.005  multiplied by 100% yields 0.5%

 1600 people

7 0
3 years ago
Other questions:
  • How much does $3,000 earn in 6 months at an interest rate of 4%, compounded quarterly?
    12·1 answer
  • How do you divide 10÷14
    10·1 answer
  • What is 4 7/8 written as a decimal
    12·2 answers
  • Margot used
    12·2 answers
  • Robin purchased 3 1⁄2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce
    8·1 answer
  • Whats 45 times 25 to the power of 3 minus 12 divided by 9
    11·1 answer
  • What is the rule when multiplying by 10's?​
    15·1 answer
  • PLS ANSWER BOTH I WILL GIVE BRIAN LEST
    15·2 answers
  • Whoever answers this correctly gets brainliest (I know the answer)
    13·2 answers
  • The bar chart shows the number of students with each letter grade in a certain professor's math classes. Since students need at
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!