1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AnnZ [28]
4 years ago
8

Josh is hiking Glacier National Park. He has now hiked a total of 17 \text{ km}17 km17, space, k, m and is 2 \text{ km}2 km2, sp

ace, k, m short of being \dfrac12
​2
​
​1
​​ start fraction, 1, divided by, 2, end fraction of the way done with his hike.
Write an equation to determine the total length in kilometers (h)(h)left parenthesis, h, right parenthesis of Josh's hike.

Find the total length of Josh's hike.

\text{km}km
Mathematics
1 answer:
Butoxors [25]4 years ago
3 0
17 * 2 would be 34 km is the total length
You might be interested in
An 16 16​-oz jar of peanut butter in the shape of a right circular cylinder is 7 7 in. high and 5 5 in. in diameter and sells fo
olya-2409 [2.1K]

Answer:

Step-by-step explanation:

The formula for determining the volume of a cylinder is expressed as

Volume = πr²h

Where

r represents the radius of the cylinder.

h represents the height of the cylinder.

π is a constant whose value is 3.14

Considering the 16 oz jar,

h = 7 inches

Diameter = 5 inches

Radius = diameter/2 = 5/2

r = 2.5 inches

Volume = 3.14 × 2.5² × 7 = 137.375 inches³

Considering the 29 oz jar,

h = 7.5 inches

Diameter = 5.25 inches

Radius = diameter/2 = 5.25/2

r = 2.625 inches

Volume = 3.14 × 2.625² × 7.5 = 162.27 inches³

1) If the cost is directly proportional to​ volume, then

If 137.375 inches³ cost $1.6

then 162.27 inches³ should cost

(162.27 × 1.6)/137.375 = $1.89

The price of the larger jar would be $1.89

2) If the cost is directly proportional to​ weight, then

If 16 oz cost $1.6, then

29 oz would cost

(29 × 1.6)/16 = $2.9

The price of the larger jar would be $2.9

7 0
3 years ago
How do I find the missing sides in this triangle?
stiv31 [10]

Answer:

This is a 30-60-90 triangle so you would do this formula:

Short side (opposite the 30 degree angle) = x.

Hypotenuse (opposite the 90 degree angle) = 2x.

Long side (opposite the 60 degree angle) = x√3.

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Evaluate 4(3h + 7)<br> ————— for h = -2<br> 4 +h
Juliette [100K]

If i understood the question right, you're trying to find the value when h = -2. If that's true so here is how it's done:

4(3h + 7)\\4(3(-2) + 7)\\4(-6+7)\\4(1)\\=4

3 0
4 years ago
Mini muffins cost $3 per dozen
snow_tiger [21]

Answer:

agree with both because 1 dollar = 4 muffins so 2 x 4 = 8 muffins and 4x4 = 16 muffins

3 0
3 years ago
Which relationship describes angles 1 and 2?
MissTica
<span>1) supplementary angles => sum of angles' measure is 180°


Two lines intersecting creating four angles with the left obtuse angle labeled one and the acute angle to the right labeled two

= > angle 1 +  angle 2 = 180°

Then those two match.


2) complementary angles => sum of the two angles = 90°

Two lines intersecting in a right angle with a square indicating a right angle in quadrant one and a ray splitting quadrant two with a two labeling the left angle and one labeling the angle on the right

=> angle 2 + angle 1 = 90°

Then those two match

3) vertical angles

Two parallel horizontal lines intersected by a vertical line with a square indicating a right angle in quadrant one of the top line and a one labeling the angle in quadrant two and two labeling quadrant four of the top line

Those two matches because the angle label 1 and the angle label 2 are vertical angles as per the definittion.

4) adjacent angles

Two lines intersecting in a V shape with the left angle of one hundred fifty seven degrees and a bottom angle of X degrees

Those two match becasue the angle of 157° and the angle of X° are adjacent.
</span>
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Solve this equation please 15-5(4c-7)=50
    6·1 answer
  • Find the 50th term of 0,3,6,9....
    6·2 answers
  • Only the Fahrenheit one plz
    7·1 answer
  • Please please help i don’t understand this.
    6·1 answer
  • The manufacturer of an electronic device claims that the probability of the device failing during the warranty period is 0.005.
    9·1 answer
  • Katherine paid $25.56 for12 gallons of gasoline. What is the price per gallon of gasoline? per gal
    6·1 answer
  • I don’t understand how to do this . Any help would be appreciated thank you .
    14·1 answer
  • What is the constant term in the expression 9xy + 6x +10?<br> Help help!!
    14·1 answer
  • A watch loses 15 seconds every day how many minutes will it lose in 2 weeks.<br>​
    8·1 answer
  • The universal set is the set that contains no elements.<br> True<br> False
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!