1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Eva8 [605]
3 years ago
7

A box of cereal cost 3.59 for 30 oz. How mich is the unit per ounce ? Round to the nearest cent

Mathematics
1 answer:
olga2289 [7]3 years ago
4 0

Answer:

The correct answer is $0.12.  

Step-by-step explanation:

We are asked to find the unit price, or price per ounce.  To do this, we must divide the total price ($3.59) by the number of ounces in the total price (30 oz).  This is modeled below:

$3.59/30 = $0.11967

However, we are asked to round to the nearest cent, which means that our answer is:

$0.12

Hope this helps!

You might be interested in
Which statement is true about this argument?
gayaneshka [121]

The argument is valid by the law of detachment.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Louisa needs 3 liters of lemonade and punch for a picnic she has 1800 milliliters of lemonade. How much punch does she need expl
8090 [49]
There are 1000 millimetres in a litre, so 1800 ml is 1.8 litres. 3-1.8 is 1.2.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The bakery made 92 muffins. seventeen were blueberry 23 were cranberry and the rest were chocolate chip. how many chocolate chip
Scorpion4ik [409]
53 i think i could be wrong
6 0
3 years ago
Yvette has 366 eggs to put into cartons. She puts one dozen eggs into each carton. How many cartons does she fill?
Anna [14]
You are going to divide 366 by 12 you get 30.5 so 30 filled cartons
are you sure it's not 336 eggs??
7 0
2 years ago
PLEASE HELP THESE ARE MY ONLY POINT ;-; PLEASE
Zolol [24]

Answer:

a) max 12000 , min 0

b) no solution

c) pricing based on profit

Step-by-step explanation:

a) look at the parabola

b) there is more than one x (0)

c) the y intercepts represent his profit based on how much he priced the items at

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Scotty is planning to order 1 cubic yard of topsoil for his 15' by 24' garden expecting that if evenly spread, he would end up w
    11·1 answer
  • Why is positive 3 ?
    12·1 answer
  • Tony buys a CD that is priced at $13.59. He has a coupon for $1.85 off. He pays with a $20 bill. Which is the best whole
    14·1 answer
  • A girl starts to walk to her school, which is 20 miles away, at 6:50 and at a rate of 3 miles per hour. After a while, her dad p
    8·2 answers
  • Which of the following demonstrates the correct first step in copying a segment?
    15·1 answer
  • Figure ABCD was reflected across the x-axis to create figure A'B'C'D'.
    7·2 answers
  • Please help me with this question I don't understand it !??​
    5·1 answer
  • I NEED help with this ASAP
    13·1 answer
  • Sketch a graph of the following inequality and the choose the correct description of the graph: x + y - 5 ≥ 0
    12·1 answer
  • ANS WER AS SOON AS POSSIBLE <br> AND I WILL MARK U AS BRAINLIST
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!