1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
SVETLANKA909090 [29]
3 years ago
13

Are you store sells a 28 oz. bottle of shampoo for $1.96. It also sells a 22oz. Bottle of shampoo for $1.32. Which bottle is the

better deal?
Mathematics
1 answer:
kakasveta [241]3 years ago
7 0

Answer:

28 oz. bottle of shampoo is the better priced one

You might be interested in
What is easy-access credit?
lana [24]

Answer:

b ) a loan given for a short period of time that is not dependent on credit history

Step-by-step explanation:

:) enjoy

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Drag a statement or reason to each box to complete the proof.
astra-53 [7]

Answer:

The answers of the proof are the following:

2. Division Property of Equality

3. x+ 1 = -4

4. Subraction Property of Equality

5. x = -5

5 0
3 years ago
The graph shows the total number of inches of snow after different numbers of hours.
erastova [34]

Answer:

A, is the answer.

Step-by-step explanation:

If you take two points and then find the slope between them you'll find that it is 1.5.

You could also make a T-chart or plug in the x coordinates into each possible equation and see which one matches the corresponding y coordinate.

8 0
3 years ago
What is the equation in standard form of the line that passes through the point (4, -8) and
Delvig [45]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

Plug in values

We know that x=4 and y= -8

just plug in numbers until one is correct

4-4(-8)=36

4+32=36

36=36

the answer is A

6 0
3 years ago
Find the unit rate. Explain how you got your answer. <br>$1.00 for 6 lemons​
Dovator [93]

1:6

i got my answer for using ratios

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the area and the circumference using 3.14
    12·1 answer
  • Don't understand what they are asking me to do on number 5 and 6
    14·1 answer
  • Find the area of this parallelogram.<br> 8.7 cm<br> 10.1 cm<br> 16.9 cm
    9·2 answers
  • e vertices of a rectangle are R(-5,-5), S(-6,-5),T(-1,1),U(-5,1) a translation maps R to the point (2,-9)
    15·1 answer
  • Help me please urgent !!
    9·2 answers
  • Round 81.515 to the nearest tenth.
    10·2 answers
  • PLEASE HELP I WILL MARK BRAINLIEST!<br> find the length of the third side.<br> Thank you!
    5·1 answer
  • For her phone service, Kaitlin pays a monthly fee of $10, and she pays an additional $0.07 per minute of use. The least she has
    10·1 answer
  • The bar graph shows how each month's rainfall compares to the historical average.
    6·1 answer
  • My last points then I'm at zero hope you guys enjoy it and Have a good day merry Christmas
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!