1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Yuri [45]
3 years ago
10

Find the unit rate. Explain how you got your answer. $1.00 for 6 lemons​

Mathematics
2 answers:
Dovator [93]3 years ago
6 0

1:6

i got my answer for using ratios

mestny [16]3 years ago
3 0
16.6 all you have to do to get the unit rate is divide 100 by 6
You might be interested in
Meagan is taking piano gymnastics lessons.She has a piano lesson every 7 days and gymnastics lessons.She every 3 days.How obtene
Fofino [41]
<h3>every 3 weeks=21 days. this is because 21 is the lowest common factor of 7 and 3</h3><h3 /><h3>And you need to work on your spelling just saying</h3>
8 0
3 years ago
A teacher is making multiple copies of a 1−page homework assignment. The time it takes her in seconds based on the number of cop
avanturin [10]

Answer: I'm on it give me just a minute!!

6 0
2 years ago
Hari bought a shirt for Rs 320 and sold it for Rs 365 to Ram calculate his profit or loss​
solmaris [256]

Answer:

profit=sp-cp

=365-320

=45#

7 0
2 years ago
What is the area of the following composite figure? Round your answer to the nearest hundredth. 136.26 yd2 235.17 yd2 362.34 yd2
igomit [66]

Answer:

139.79 yd2

Step-by-step explanation:

Hope this helps :)

4 0
2 years ago
How can you find missing angles
LUCKY_DIMON [66]
You need to know atleast 2 of three sides from a triangle, or 1 side and 1 angle of a triangle. Then you can use trigonometry to find the angle needed.
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Casey has a small business making dessert baskets. She estimates that her fixed weekly costs for rent and electricity are $200.
    11·1 answer
  • Solve for x and y simultaneously:<br> X-2y=3<br> 4xsquared-5xy+6y=3
    8·2 answers
  • Which group represents equivalent ratios?
    12·1 answer
  • How do it do this ????
    11·1 answer
  • "At an ice cream shop, customers pay $3.00 for a medium ice cream plus $0.75 per topping. At a second ice cream shop, customers
    9·1 answer
  • 2. Two number cubes each have sides that
    9·1 answer
  • Pls help^^^^ <br> i dont understand this hw
    11·1 answer
  • Sebastian grew 21-3 inches each year for the past 3 years. How many inches total has Sebastian grown in the past 3 years?
    10·1 answer
  • Is -5^2 equal to (-5)^2
    12·2 answers
  • Can anybody help me with my schoolwork right now?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!