1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Irina-Kira [14]
3 years ago
10

if u have a 2 digit reapeating decimal how do u convert it into a fraction ex.) 0.023 but 23 ia reapeting over and over how do u

convert it to a fraction
Mathematics
1 answer:
Anna35 [415]3 years ago
7 0

Almost 60 years after taking my last math class, I discovered
how to turn a repeating decimal into its equivalent fraction.

-- Take the set of digits that repeats, no matter how many digits there are.
Write them as the numerator of a fraction.

-- For the denominator, write the same number of '9's.

-- If it's possible and you feel like it, simplify (reduce) the fraction.


You have 0.023 with the 23 (two digits) repeating forever.

-- Write the 23 (two digits) as the numerator.

-- Write 99 (two digits) as the denominator.

Now you have the fraction  23 / 99 .  It can't be reduced.

You actually had 0.0... before the repeating part. That just
means that the fraction has been divided by 10.  The real
equivalent fraction is  23 / 990 .  (Which also can't be reduced.)

After so many years not knowing how to do it, this still blows my mind. 
Just now, I punched " 23/990 "into my calculator, and stared in wonder
and amazement when " 0.023232323 " came up.


You might be interested in
For science experiment,Noel measured a piece of metal that has a mass of 3,500 grams.What is the mass of the metal in kilograms?
9966 [12]
3,500 g=3,500 g * (1 Kg / 1000 g)=3.5 Kg.

answer: 3,500 g=3.5 Kg
6 0
3 years ago
Taxi A charges a fee of $3.50, plus $1.75 per mile. Taxi B charges a few of $1.25, plus $2.00 per mile. At what distance would t
frez [133]
Taxi A
1mile £3.50+£1.75=£5.25
Taxi B
1mile £1.25+£2.00=£3.25

Taxi A
2miles £3.50+£3.50=£7.00
Taxi B
2miles £1.25+£4.00=£5.25

Taxi A
3miles £3.50+£5.25=£8.75
Taxi B
3miles £1.25+£6.00=£7.25

Taxi A
4miles £3.50+£7.00=£10.50
Taxi B
4miles £1.25+£8.00=£9.25

Taxi A
5miles £3.50+£8.75=£12.25
Taxi B
5miles £1.25+£10.00=£11.25

Taxi A
6miles £3.50+£10.50=£14.00
Taxi B
6miles £1.25+£12.00=£13.25

Taxi A
7miles £3.50+£12.25=£15.75
Taxi B
7miles £1.25+£14.00=£15.25

Taxi A
8miles £3.50+£14.00=£17.50
Taxi B
8miles £1.25+£16.00=£17.25

Taxi A
9miles £3.50+£15.75=£19.25 (the same)
Taxi B
9miles £1.25+£18.00=£19.25 (the same)

^^^
They would have to drive 9 miles for the taxi to cost the same.

Hope this helped, this is the longest way to work it out but also the simplest.
6 0
2 years ago
URGENT will give brilliant mark For the reaction 2Na + Cl2 ------ 2NaCl, how many grams of sodium chloride can be produced from
SVETLANKA909090 [29]

Answer:

825 g

Step-by-step explanation:

Here's my work:

500g Cl2 l   1mol Cl2  l  2 mol NaCl   l  58.5 g NaCl

                l   71 g Cl2    l  1 mol Cl2      l    1 mol NaCl  

= 823.94  - the rounding can be a little off

The first thing you have to do is convert the 500 g of Cl2 into moles.  So you get the mass of Cl which is 35.5, but Cl is diatomic by itself so you multiply 35.5 x 2 and get 71.   now on the third column you are comparing the mol ratios of the equation.  The equation is 2Na + Cl2 ---> 2NaCl, so you see that there is no coefficient in front of Cl2 so that means there is 1 mol, and then you see that in the product there is a  coefficient of 2 in front of NaCl so that means there is 2 moles.  Then finally you have to convert the moles backs into grams where you just add the masses of Na and Cl .  You multiply across the top  and then divide that number by the bottom row.

6 0
2 years ago
What is the solution to this equation? 7x-12x-5=-45+15 A. x=-5 B. x=5 C. x=7 D. x=-7
olchik [2.2K]
7(5)-12(5)-5=-45+15

-30 = -30

answer= B. x=5
7 0
3 years ago
Suppose you are a climatologist. You conduct a hypothesis test to determine whether the global mean temperature in the current y
just olya [345]

Answer:

The term "El Nino" refers to the warming of the central and eastern tropical Pacific waters that occurs every 3 to 7 years and typically lasts from 9 to 12 months. The 1997-1998 El Nino, the strongest ever recorded, affected climate patterns worldwide. Its effect, combined with an increasing trend in annual global temperatures, made 1998 the warmest year in the 20th century. Suppose you are a climatologist. You conduct a hypothesis test to determine whether the global mean temperature in the current year is different from the global mean temperature in 1998. Assume that the global mean temperature in 1998 is 14.3 degrees Celsius. You obtain a preliminary sample of temperatures from recording stations worldwide, which yields a sample mean of x bar = 15.1 degrees Celsius. Let mu denote the global mean temperature in the current year. Formulate your null and alternative hypotheses by selecting the appropriate values in the blue drop-down menus that follow.

<h2><em>hope</em><em> it</em><em> helps</em><em> you</em></h2>

<em>sorry</em><em> </em><em>i</em><em>f </em><em>it's </em><em>not</em><em> </em><em>helpful</em><em> </em>

<em>have </em><em>a </em><em>good</em><em> day</em>

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Please answer this question now
    7·1 answer
  • Initially a pool contains 250 gallons of water. A hose is placed in the pool, and the water is turned on. The hose adds 5.4 gall
    10·2 answers
  • What is the factorization of 3x2 – 8x + 5?
    6·1 answer
  • What is the common ratio for this geometric sequence?<br> 5,15,45,135...
    10·1 answer
  • Jack works as a waiter and is keeping track of the tips he earns daily About how much does Jack have to earn in tips on
    12·1 answer
  • Harrison ordered 6 cases of pickles for his restaurants. Each case contained p jars of pickles. Harrison delivered an equal numb
    12·2 answers
  • What is the exact area of a semicircle with diameter of 28 inches?
    10·2 answers
  • 5-4x=6+2x I need help right now SOMEBODY ANSWER STEP BY STEP PLZ HELP
    12·2 answers
  • What’s the correct answer for this question?
    12·2 answers
  • If you can buy 5 bags of bananas for $28.15, find the unit price of a bag<br> of bananas.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!