1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Crazy boy [7]
3 years ago
5

A) Write the following in standard form and find A, B and C

Mathematics
1 answer:
alex41 [277]3 years ago
5 0

Answer:

  • a)  2x -y = -5; A=2, B=-1, C=-5
  • b)  y = 2x +5

Step-by-step explanation:

a) Standard Form is ...

  Ax + By = C

where A > 0 and A, B, C are mutually prime.

To get that form, we can add 2x-5 to both sides of the equation:

  (2x -5) -2x = (2x -5) -y +5

  -5 = 2x -y

Then we can swap sides of the equal sign:

  2x -y = -5 . . . . . . standard form

Matching this to the generic standard form equation, we find ...

  A = 2

  B = -1

  C = -5

__

b) We can solve for y by adding 2x+y to both sides of the equation:

  (2x +y) -2x = (2x +y) -y +5

  y = 2x +5 . . . . . . slope-intercept form

You might be interested in
The wholesale price for a pillow is $3.50 . A certain department store marks up the wholesale price by 60%. Find the price of th
4vir4ik [10]

Answer:

5.60

Step-by-step explanation:

3.50 + 60 % (2.10)= 5.60

7 0
3 years ago
Oranges sell 8 for $1.84. Find the unit rate.
sweet-ann [11.9K]

Step-by-step explanation:

oranges sell 8 for 1.84$

so,

1 unit orange =\tt{\dfrac{1.84}{8}=0.23\$ } ⠀

3 0
3 years ago
What is the axis of symmetry for the function (x)=5x^2+8?
Hunter-Best [27]

Answer:

x = 0

Step-by-step explanation:

There's no horizontal shift.

8 0
3 years ago
7+4x= -5 helppppppppppppp
Zepler [3.9K]
X=-3

7+4x=-5
-7 -7
4x=-12
/4. 4/
X=-3
7 0
1 year ago
Read 2 more answers
Dora buys one package each of 1- pound, 2- pound, and 4-pound packages if ground beef to make hamburgers. How many 1/4-pound ham
Alisiya [41]
82. Dora bought one package of each 1-pound pork, 2-pound pork and 4-pound pork. Thus, she got a total of: => 1 pound + 2 pounds + 4 pounds = 7 pounds of pork. Question: How many ¼ pound of hamburger she can make then with this given number of pork in pounds. => ¼ = 1 / 4 = .25 Now, let’s divide 7 pounds by .25 pounds => 7 / .25 = 28 Thus, She can make 28 hamburgers in all.
7 0
3 years ago
Other questions:
  • a copy shot prints 5,493 pages they use the pages to make 68 same size booklets about how many pages are in each booklet
    9·1 answer
  • How do you solve this question?
    5·1 answer
  • A jewelry box has a volume of 14 cubic inches.The area of the base is 8 square inches. what is the height
    13·1 answer
  • Determine if the ordered pair (6, 4) is a solution to the inequality
    6·1 answer
  • Two boys who live 14 miles apart start at noon to walk toward each other at rates of 3 mph and 4 mph respectively. In how many h
    6·2 answers
  • Estimate √97.5 / 1.96
    12·1 answer
  • My daughter had a quiz today and the 3 questions did not make sense to me. Can anyone decifer how you would solve for the variab
    10·1 answer
  • Please help me 10 points pls
    14·1 answer
  • A certain species of fish require 1.5 cubic feet of water per fish to maintain a
    12·1 answer
  • HELP MEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!