Answer:
proper per unit inventory value for product Z applying LCM is $38
Explanation:
given data
cost of product Z = $43
net realizable value product Z = $37
normal profit for product Z = $2
market value product Z = $38
solution
first we get here difference between Net realizable value and profit that is
Net realizable value - normal profit
= $37 - $2
= $35
so here now we get proper per unit inventory is
proper per unit inventory = lower of cost or market value
so here market value product Z is lower so
proper per unit inventory value for product Z applying LCM is $38
Answer:
The correct option is C,productive efficiency
Explanation:
Allocative efficiency occurs when goods are produced to reflect the preferences of the consumers.This means that the producers are not concerned about deploying their resources in the most efficient manner as the overriding point is the satisfaction of customers' expectations.Hence option B is wrong.
Voluntary exchange refers to process of suppliers and customers engaging in business transactions with freewill.
However,productive points to effective and efficient allocation of resources to yield maximum output and at the lowest possible cost per unit.No doubt option C is the correct answer.
Answer:
Fixed cost is the one which remains fixed and doesn't changes within a range of level of activity changes which includes Factory property taxes (doesn't changes with furniture manufacturing), accounting staff salaries (doesn't changes with furniture manufacturing), sales office rent (doesn't changes with furniture manufacturing), Sales manager salary and Depreciation on factory equipment.
On the other hand, the variable cost changes with the change in the level of activity and this includes fabric for seats (greater usage for greater amount of seats), assembly labor and sales commissions paid.
Period cost is the cost that is associated with the passage of time and increases with the passage of time and is not dependent on level of activity.
This includes Factory property taxes, accounting staff salaries, sales office rent, Sales manager salary and Depreciation on factory equipment.
Product cost is the cost that is associated with costs that are directly linked with manufacturing of the product. This includes all the variable overheads, specific fixed cost and variable costs. The examples include Fabric for seats and Assembly labor.
1 is because puppies are just the cuties thing ever.Also because animals are really sweet to human and they provide happiness and love so I would do the same for them plus I love to help all living thing