1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lutik1710 [3]
2 years ago
9

Which of the following is not preserved under a dilation?

Mathematics
1 answer:
Helga [31]2 years ago
3 0
C distance is the only thing that isn't preserved under a dilation

You might be interested in
What is the slope of a line that passes through the points (2,6) and (4,-3)
Paul [167]
I don’t know the answer but all you have to do is search “slope calculator”
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Anyone help me ASAP, its due in an hour, plz show all the working, THANK YOU SO MUCH
Leona [35]

Answer:

Step-by-step explanation:

First, start out with the parent function:

y = b^{x}

Now, we look at the transformations, and make the equation.

We see that the graph <u>shifted down 4 units</u>, since the <u>graph's horizontal asymptote</u> is at y = -4.

y = b^{x} - 4

We see point (0, -3) to point (1, -1). The value of b would be 3. The reason is that when you <u>plug 0 in, you get 1, then 1 - 4 equals 3. (0, -3),</u>

<u>Then, when you plug in 1, you get 3, then 3 - 4 equals -1. This matches up with the graph.</u>

<u />

This is the answer:

y = 3^{x}-4

#teamtrees #WAP (Water And Plant)

8 0
3 years ago
Simplify 6(x + 3).<br><br> 6x + 3<br> x + 18<br> 6x + 18<br> 6x + 9
Kisachek [45]

Answer:

the answer of this question is = 6x + 18

7 0
2 years ago
Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 6 ounces of raisins for $2.98 Choice B: 13 ounces of raisins for $7.18
nikitadnepr [17]
1.49/6=0.248 cents
3.59/13=0.276 cents
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
If a/b=p/q, then (a+b)/b=
a_sh-v [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

\frac{a+b}{b}=\frac{a}{b}+\frac{b}{b}\\\\=\frac{a}{b}+1\\\\=\frac{p}{q}+1

4 0
3 years ago
Other questions:
  • What's greater 1/4 or 0.4 show the work
    13·2 answers
  • 200,000 ÷ 2,000 can be simplified and solved as follows:
    12·1 answer
  • The regular price of a T-shirt is $9.99. It is on sale for 15% off. Sales tax is 6%. If you give the cashier a $10 bill, how muc
    12·1 answer
  • a photo masured 15cm by 10cm andbis put in a frame that measures 25cm by 20cm calculate the are of the space between the photogr
    7·1 answer
  • Solve for m.<br> 9 = m/10
    15·2 answers
  • Five seventh-grade students are decorating 3 bulletin boards and want to divide the work equally. Will each student decorate mor
    11·1 answer
  • HELPP PLEASEEEEEEEEEEE
    9·2 answers
  • Simplify the following equation: 5^2 -4/5+2
    6·1 answer
  • A line passes through the point (8. -8) and has a slope of
    7·1 answer
  • 5x2 + 5x + 5 in vocabulary words.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!