Answer:
Choice A. $2,392 is the correct answer :)
Step-by-step explanation:
A=$2.49/15oz≈$0.166/oz (17 cents per ounce to nearest cent)
B=$3.32/20oz=$0.166/oz (same as above)
So A=B, they both has the same price per ounce.
Answer:
22.50m
Step-by-step explanation:
With the ground, the horizontal ground distance is the adjacent side, so by SOHCAHTOA, the ratio used is cosine, i.e.
Ground distance
= hypotenuse * cos(50°)
= 35 cos(50°)
= 35*0.64279
= 22.50m