1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lady bird [3.3K]
3 years ago
10

Melissa bought 36 pine seedlings and 30 juniper seedlings to plant in rows on her tree farm. She wants each row to have the same

number of seedlings. She wants only one type of seedling in each row. What is the greatest number of seedlings she can plant in each row? How many rows of each type of tree will there be?
Mathematics
1 answer:
Anton [14]3 years ago
7 0

Answer:

6 seedlings in each row with 11 rows.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What is the best name for the part of the figure identified by
BigorU [14]
It is Line of symmetry
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can u help me plz ?
natita [175]

Answer:

82 grams

Step-by-step explanation:

each rubber band weighs 3 grams because when 2 bands were added to 88 grams it went up 6 grams and six divided by 2 equals 3.

8 0
3 years ago
Help pls
gogolik [260]

Answer:

I think the answer is 3x

Step-by-step explanation:

If i am wrong please correct me

4 0
1 year ago
When you convert from a large unit such as pounds or minutes to a smaller unit as ounces or seconds why do you use multiplicatio
Ronch [10]
Hope this helps:))))))

6 0
3 years ago
BRAINLIEST + 10 + POINTS!!
ikadub [295]

Answer:

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Create an inequality in the form of Latex: px+q=r
    14·1 answer
  • Two equations are listed below. Solve each equation and compare the solutions. Choose the statement that is true about both solu
    11·1 answer
  • What is 15.40 rounded off the nearest whole number
    13·2 answers
  • Can You help me please?
    10·1 answer
  • A package of crackers weighing 8.2 Oz cost $2.87 what is the cost per ounce of the crackers
    11·1 answer
  • If Linnia Bought some flats for flowers and each flat hold 9 flowers, and she has planted 10 flowers, would 9x + 10 be a reasona
    15·1 answer
  • The table shows the distance traveled over time while traveling at a constant speed.
    13·2 answers
  • Find each missing measure.
    9·1 answer
  • What is the greatest common factor of 55 , 99​
    5·1 answer
  • Find the reflex angle 150 degrees ?​
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!