1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nata0808 [166]
3 years ago
10

A rabbit's fur grows at the rate of 5 over 2 inches per month. How many months will it take the rabbit's fur to grow 15 over 4 i

nches? Explain your answer using expressions and words.
Mathematics
1 answer:
Pavel [41]3 years ago
7 0
5/2 inches per month * t = 15/4 inches
<span>t = ( 15/4 ) / ( 5/2) </span>
<span>t = 1.5 months</span>
You might be interested in
Т.N лежи на отсечката AB, така, че AN:NB=7:4, AN=22,4dm. Дължината на отсечката AB
Lubov Fominskaja [6]
Yes um can you translate that?
7 0
3 years ago
How to round 5,000 to the nearest hundred?
adelina 88 [10]
C. 4,990. Because it's the closest
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve 5x^2 = -30x - 65
dalvyx [7]

Answer:

+65=-30x-5x^2

+65=-35x

=-1.9

3 0
3 years ago
Translate The quotient of a number b and 7 is less than 23.
pentagon [3]

Answer:

Step-by-step explanation:

b/7<23

3 0
3 years ago
What is the area of the figure
Westkost [7]
The area would be 800 inches!!

I hope this helped 



please mark this as the brainiest I need it!
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Ella mows lawns in her neighborhood during the summer. If she gets paid $15 per lawn, how many lawns does she have to mow to ear
    15·2 answers
  • Fill in the blanks. Optionshouse tracked the performance of their most active day traders and found that the probability of a wi
    12·1 answer
  • 1.-4x+7=11 2. 17=5y-3
    14·2 answers
  • A van has room for 6students and 2teachers . How many vans are needed for a total of 48students and 16 teachers?
    12·1 answer
  • If you place a 23-foot ladder against the top of a building and the bottom of the ladder is 11 feet from the bottom of the build
    15·2 answers
  • Please help I did not get what I was supposed to do
    9·2 answers
  • Explain how to do distributive property. Use an example.
    6·1 answer
  • Write a rule to describe each transformation
    10·1 answer
  • A 2-gallon bottle of fabric softener costs $16.64. What is the price per cup?
    5·1 answer
  • Given that the expression x³_ ax² + bx+c leaves the same remainder when divided by x + 1 or x-2, find 'a' in terms of 'b'.​
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!