1answer.
Меню
Ask question
Login
Signup
Ask question
Menu
All categories
English
Mathematics
Social Studies
Business
History
Health
Geography
Biology
Physics
Chemistry
Computers and Technology
Arts
World Languages
Spanish
French
German
Advanced Placement (AP)
SAT
Medicine
Law
Engineering
nata0808
[166]
3 years ago
10
A rabbit's fur grows at the rate of 5 over 2 inches per month. How many months will it take the rabbit's fur to grow 15 over 4 i
nches? Explain your answer using expressions and words.
Mathematics
Answer
Comment
Send
1
answer:
Pavel
[41]
3 years ago
7
0
5/2 inches per month * t = 15/4 inches
<span>t = ( 15/4 ) / ( 5/2) </span>
<span>t = 1.5 months</span>
Send
You might be interested in
Т.N лежи на отсечката AB, така, че AN:NB=7:4, AN=22,4dm. Дължината на отсечката AB
Lubov Fominskaja [6]
Yes um can you translate that?
7
0
3 years ago
How to round 5,000 to the nearest hundred?
adelina 88 [10]
C. 4,990. Because it's the closest
7
0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve 5x^2 = -30x - 65
dalvyx [7]
Answer:
+65=-30x-5x^2
+65=-35x
=-1.9
3
0
3 years ago
Translate The quotient of a number b and 7 is less than 23.
pentagon [3]
Answer:
Step-by-step explanation:
b/7<23
3
0
3 years ago
What is the area of the figure
Westkost [7]
The area would be 800 inches!!
I hope this helped
please mark this as the brainiest I need it!
3
0
3 years ago
Other questions:
Ella mows lawns in her neighborhood during the summer. If she gets paid $15 per lawn, how many lawns does she have to mow to ear
15
·
2 answers
Fill in the blanks. Optionshouse tracked the performance of their most active day traders and found that the probability of a wi
12
·
1 answer
1.-4x+7=11 2. 17=5y-3
14
·
2 answers
A van has room for 6students and 2teachers . How many vans are needed for a total of 48students and 16 teachers?
12
·
1 answer
If you place a 23-foot ladder against the top of a building and the bottom of the ladder is 11 feet from the bottom of the build
15
·
2 answers
Please help I did not get what I was supposed to do
9
·
2 answers
Explain how to do distributive property. Use an example.
6
·
1 answer
Write a rule to describe each transformation
10
·
1 answer
A 2-gallon bottle of fabric softener costs $16.64. What is the price per cup?
5
·
1 answer
Given that the expression x³_ ax² + bx+c leaves the same remainder when divided by x + 1 or x-2, find 'a' in terms of 'b'.
11
·
1 answer
×
Add answer
Send
×
Login
E-mail
Password
Remember me
Login
Not registered?
Fast signup
×
Signup
Your nickname
E-mail
Password
Signup
close
Login
Signup
Ask question!