1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
S_A_V [24]
3 years ago
11

Solve the following system of equations using the

Mathematics
2 answers:
Alja [10]3 years ago
6 0

Answer:

The solutions are 3 and -5

Step-by-step explanation:

x+3=x^2+3x-12

x^2+2x-15

=(x-3)(x+5)

Alborosie3 years ago
3 0

y = x² + 3x - 12

y = x + 3

Substitute the second value of y into the first equation, and you'll have

x + 3 = x² + 3x - 12

Now solve

0 = x² + 2x - 15

0 = (x + 5)(x - 3)

x = - 5, x = 3

With -5, you'll get y = - 2

With 3, you'll get y = 6

You might be interested in
6. Geographic Trends Janice has been offered
Scilla [17]

The annual income of Janice when she accepts new job in Chicago be after paying rent, transportation, and food is, $409190.

<h3>What is the total cost?</h3>

Total cost or the final cost is the summation of all the cost spend while buying any good or taking any service.

Janice has been offered a job in Chicago where her current salary of $30,000 will increase by 20 percent. Thus, his new salary is,

S=\dfrac{100+20}{100}\times30000\\S=36000

He gets 6000 thousand extra after increment. Her annual income is,

S=36000\times12\\S=432000

Before accepting the position, Janice wants to understand her potential cost of living.

  • She estimates that rent will be $1,500 per month. Thus, the
  • She will have to take the train to and from work, which will be $3.50 round trip daily.
  • Her food cost will be $75 per week.

Janice works 5 days a week for 52 weeks per year. Her annual income be after paying rent, transportation, and food is,

S=432000-1500\times12-3.50\times5\times52-75\times52\\S=409190

Thus, the annual income of Janice when she accepts new job in Chicago be after paying rent, transportation, and food is, $409190.

Learn more about the total cost here;

brainly.com/question/25109150

#SPJ1

8 0
2 years ago
Timothy stated that the sum of 0.9 + (-9/10) was 18/20.
Evgesh-ka [11]

Answer:

18/10

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Marcia sells bracelets. She sells each one for $1.50. This year she spent $32.76 on supplies. At the end of the year, she made $
Marianna [84]

Answer:

$1.5b - $32.76 = $292.74

Step-by-step explanation:

Profit = total revenue - total cost

total revenue = price per unit x total unit of bracelet sold

total revenue = $1.50  x b = $1.50b

b = total units of bracelets sold

total cost = $32.76

$1.5b - $32.76 = $292.74

3 0
3 years ago
PLS ANSWER FAST I NEED IT ASAP find the coordinates of p so that p partitions segment ab in the part to whole ratio of 1 to 3 wi
Amanda [17]

Answer:

P(7, -7)

Step-by-step explanation:

Xp = 6+ ⅓(9-6)= 6+ ⅓(3)=6+1 =7

Yp = -10 + ⅓(-1+10)= -10+⅓(9)= -10+3=-7

=> P (7, -7)

5 0
3 years ago
The unit rate for $124 for 8 skirts is $
dedylja [7]

Answer:

15.20,15.50

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Suri solved the equation x^2=49 and found that x = 7. What error did Suri make? 15 points to answer​
    14·1 answer
  • A fruit company delivers its fruit in two types of boxes: large and small. A delivery of 2 large boxes and 6 small boxes has a t
    10·1 answer
  • 0.78% as a fraction and as a decimal
    10·1 answer
  • Teresa is making iced tea. She has a container that has a volume of 3.95 gallons to store the iced tea.
    11·1 answer
  • I'll give brainlist if anyone answer correctly on these 2 questions
    14·2 answers
  • The legs of a right triangle measure 11.4 meters and 15.1 meters. To the nearest tenth, what is the measure of the largest angle
    14·1 answer
  • Help! Please! Im Failing :'
    7·1 answer
  • Change 3.7 hours into hours and minutes
    5·1 answer
  • 22.27<br> +31.17<br> How do I do this
    8·2 answers
  • Are the two triangles similar? If so, state the reason and the similarity statement.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!