1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nat2105 [25]
3 years ago
12

Samuel wants to eat at least 15 grams of protein each day. Let x represent the amount of protein he should eat each day to meet

his goal. Which inequality represents this situation?
Mathematics
1 answer:
MrRissso [65]3 years ago
6 0

Answer:

X is greater than or equal to 15

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Mariana wears her winter coat when the temperature is colder than -4 degrees Celsius
zhuklara [117]

Answer:

It is very cool that Mariana wears her winter coat when the temperature is colder than -4 degrees Celsius

that means when it is 10 degrees Celsius, she won't wear her winter coat

4 0
2 years ago
Find the point-slope equation of the line with slope -3 that passes<br> through the point (2, -10).
MatroZZZ [7]

Answer:

Step-by-step explanation

(-y-y1)/(x-x1)= m

y-(-10)/(x-2)= -3

y= -3x -4

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Can Someone plz help me with this question? <br> I will mark brainliest
Gala2k [10]
The answer to your question is

No
8 0
2 years ago
18.
chubhunter [2.5K]
A bakers dozen is 12 which would be $0.41 for each cookie. If you meant 13, it would be $0.38. All you have to do is divide 4.94 by the amount of cookies
7 0
2 years ago
Select the correct inequality to make a true statement
polet [3.4K]

Step-by-step explanation:

\frac{1}{4}  \boxed{?} \frac{3}{8}  \\  \\  \frac{1}{4}  =  \frac{2}{8}  \\  \\  \because \: 2 < 3 \\  \therefore \:  \frac{1}{4}  \boxed{ < } \frac{3}{8}

7 0
3 years ago
Other questions:
  • HELP PLEASE :) What is the DIFFERENCE between COMBINING LIKE TERMS and using PROPERTIES OF EXPONENTS?
    5·1 answer
  • What is .17 as a fraction?
    8·2 answers
  • What is 190×76=? <br> Please help!
    13·2 answers
  • It took Hank 3.4 hours to travel 124 miles. At that rate, how long will it take Hank to travel 310 miles?
    9·1 answer
  • Can somebody help me??
    7·1 answer
  • At store A, apples are $3.99 for 5 apples. At store B, apples are $20 for 10 apples. Which is the better deal?​
    12·2 answers
  • Find the distance between the two points in simplest radical form. (5, -6) and (7, 1)
    12·1 answer
  • Franklin had $277 to spend on nine. After buying them , he had $16 left. How much did each book cost
    15·1 answer
  • Which type of flower received a prime number of votes. Used the graph
    5·1 answer
  • Which equation could define the function below?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!