1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
levacccp [35]
3 years ago
15

What is 4 - 2x = -2

Mathematics
1 answer:
vlada-n [284]3 years ago
8 0

Answer:

x=3

Step-by-step explanation:

4-2x-4=-2-4

-2x=-6

\frac{-2x}{-2}=\frac{-6}{-2}

x=3

if i can get brainliest that would be great

You might be interested in
a jeweler buys a ring from jewelry maker for $125. he marks up the price by 135% for sale in his store. what is the selling pric
lukranit [14]
You wouls do 125 times 135% and that would be 168.75 then you would do 125 add 168.75 which would equal 293.75 then you would do 293.75 times 7.5% which equals 22.03 then you would do 22.03 add 293.75 and the answer would be 315.78
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do you subtract 42 minutes from 1 hour 25 minutes? explain what to do and why to do it.
ikadub [295]

Answer:

43

Step-by-step explanation:

you change the 1 hour into minute you and 60min to 25 minutes and then you subtract from 42 minutes to get the solution

8 0
3 years ago
If there are 680 calories in 8 oz of ground beef, how many
irina [24]

Answer:

3/8ths of 680 kcal or 3 x 85 = 255 kcal.

Step-by-step explanation:

3/8ths of 680 kcal or 3 x 85 = 255 kcal.

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
a gardener has 322 tulip bulbs she wants to plant rows of 15 bulbs how many bulbs can be planted how many bulbs will she have le
Elden [556K]

Answer:315 bulbs planted and 7 left over

Step-by-step explanation:322/15 = 21.44

Roughly around 21 rows.

21 x 15 = 315 bulbs planted

322 - 315 = 7 bulbs left over

3 0
3 years ago
What is the length of AB?
goblinko [34]

Answer:

the answer is 14 units

Step-by-step explanation:

you're welcome

7 0
3 years ago
Other questions:
  • If you used 0.5 ml of sample and 2.5 ml of diluent what is your dilution ratio?
    5·1 answer
  • Please help!! Due tomorrow!!
    15·1 answer
  • Jeremy drove his motorcycle 150 miles in 3hours.at this Rate,how many miles can he drive in 5hours
    9·2 answers
  • What is the side length of a square with an area of 144x^2
    15·1 answer
  • Filipe is paid $1,000 every month plus an additional $150 bonus for every tractor he sells, x. Write an equation to represent th
    13·1 answer
  • write an equation of the line that is perpendicular to y- 4=2(×-6) and passes through the point (-3,-5)
    8·1 answer
  • Each gallon of gasoline costs $2.35. The equation y=2.35x can be used to represent this situation.
    10·1 answer
  • What is the unit rate of 36 gal in 12 min
    11·1 answer
  • Figure a is dilated by a scale factor of 1/2 to form figure b. What is the length of x?
    11·2 answers
  • What is discriminant in math​
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!