1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
PolarNik [594]
3 years ago
7

A recipe for 8 apple dash cinnamon muffins calls for 1 cup of flour. The number of muffins that can be made varies directly with

the amount of flour used. There are 1 and three fourths cups of flour available. How many muffins can be​ made?
Mathematics
1 answer:
Brilliant_brown [7]3 years ago
6 0

Answer:

you can make 14 muffins

Step-by-step explanation:

To get this answer you first need to know that 1 cup makes 8 muffins. Next know that there's 1 3/4 cups of flour. Because you know that 1 cup makes 8 muffins you need to figure out how many muffins 3/4 a cup of flour can make. To do this you divide 8 by 4. Hence 8 divided by 4 is 2. So know you know that for every 1/4 cup you can make 2 muffins. Now since there's 3/4 cup of flour you then multiply 2 by 3 which is 6. Now you have to add 1 cup ( 8 muffins) to 3/4 cup ( 6 muffins ) of flour which then equals 14. You then get the answer , 1 3/4 cups of flour can make 14 muffins. Hope this helped ;)

You might be interested in
The measure of one angle is 13 less than five times The measure of another angle. The sum of the measure of the two angles is 14
kodGreya [7K]

\huge\boxed{a=\frac{229}{2};\ \ b=\frac{51}{2}}

<em>In decimal form, a = 114.5; b = 25.5</em>

We will write this as a system of equations, where a and b are the two angles.

\left \{ {{a=5b-13} \atop {a+b=140}} \right

We will use substitution to solve this system. We know what a equals, so we plug that into the second equation.

5b-13+b=140

Combine the like terms.

6b-13=140

Add 13 on both sides.

6b=153

Divide both sides by 6.

b=\frac{153}{6}=\boxed{\frac{51}{2}}

Now just subtract that from 140.

a=140-\frac{51}{2}=\boxed{\frac{229}{2}}

7 0
2 years ago
Please help me marking brainlist <br> please explain how u got the answer
ss7ja [257]
Answer
v=-35

explanation
add -4 and -31 to get v which is -35
5 0
2 years ago
A case of 8 items costs $9.44 at Costco. What is the price of each item?
Anarel [89]

Answer: $1.18 per item

Step-by-step explanation:

9.44/8=$1.18 per item

5 0
1 year ago
PLEASE HELP WILL MEDAL BRAINLIEST ANSWER!
babunello [35]
The amount after 7 years is given by:
A=15000(1+\frac{0.048}{4})^{4\times7}=20,948.15
The answer is: $20,948.15
3 0
3 years ago
A student solved 6x+4=2(x−8) in four steps as shown:
mr_godi [17]
The first thing you should do is solve the equation yourself.

1) Distribute the 2.  
6x + 4 = 2x – 16

2) Next, you'll want to get the x's on one side. So add -2x to both sides.
6x + 4 + -2x = 2x + -2x - 16
4x + 4 = -16

3) Now subtract 4 from both sides
4x + 4 – 4 = -16 – 4
4x = -12

4) Finally, divide both sides by 4
4x/4 = -12/4
x = –3

To solve this problem all you need to do is look back out you work, and figure out the correct solution. The answer the question is The student made an error in Step 1.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Can you tell me the solution to -3 (p + 1) equal to -18
    6·2 answers
  • G(x) = - 4x2 + 4x + 5 Find the value of g(1).
    7·1 answer
  • ) A room measures 15 feet long and 12 feet​ wide, with a​ 9-foot ceiling. There is a single doorway in one wall that measures 3
    13·1 answer
  • Need help old chat was dead so I need a new one lol so I don’t get reported what is the answer 5+5-3+70-47+109=?
    15·1 answer
  • One person can do a certain job in twenty-one minutes, and another person can do the same job in twenty-eight minutes. How many
    7·2 answers
  • Name the postulate, Definition or Property below
    8·1 answer
  • Please answerr thanksss will mark bainlest
    14·1 answer
  • About how tall is the actual Golden Gate Bridge?
    12·2 answers
  • How many x-intercepts does the graph of y=2x^2-4x+2 have?<br> A.) 2<br> B.)1<br> c.)0
    15·1 answer
  • - 6 * 1/3=?please type the equation and simplify if possible
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!