1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nika2105 [10]
2 years ago
15

Jackson wants to purchase a home theater system that sells for $2500. Either he can pay the total amount at the time of purchase

or he can agree to pay $250 down and $130 a month for 18 months. How much money can he save by paying the total amount at the time of purchase?
Mathematics
1 answer:
N76 [4]2 years ago
6 0

Answer:

$90

Step-by-step explanation:

To find out how much money he can save by paying the total amount at the time of purchase, first you have to determine the total amount that Jackson would pay if he can agree to pay $250 down and $130 a month for 18 months:

$250+(130*18)=$2590

Then, you need to find the difference:

$2590-$2500=$90

According to this, the answer is that you will save $90 by paying the total amount at the time of purchase.

You might be interested in
(3x10,000) + (12x1,000) +(4x100) + (8x10)+(7x1)
Eddi Din [679]
The answer is 42487 and it was very complicated
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Solve the right triangle
yan [13]

Answer: IXL is meant to be a practice  

Which means it will give you the answer if you get it wrong and won't loose any points or grades  but if you really need help go back to the homepage then start answering questions from NO. 1 and with that the questions will get easier :)

5 0
2 years ago
a missing fraction on a number line is located exactly halfway between 3/6 and 5/6. what is the missing fraction
FinnZ [79.3K]
The missing number is 4/6

the number line goes 1/6 2/6 3/6 4/6 5/6 6/6
6 0
2 years ago
Can someone please help?!
yan [13]

Answer:

m=3/4

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
If it takes sound 1 aecond to travel 1.5km how many km will it travel in 3.7 seconds
kiruha [24]

Lets set up an equation to easier understand this.

1/1.5 = 3.7/x   (x represents the unknown km)

We know that whatever you do to the top you do to the bottom.

And we can see that 1 x 1.5 = 1.5

So we can multiply the same thing by 3.7

1.5 x 3.7 = 5.55

<u>So in this case you would travel 5.55 km in 3.7 seconds. </u>

GOOD LUCK :)

7 0
3 years ago
Other questions:
  • If a couple were planning to have three​ children, the sample space summarizing the gender outcomes would​ be: bbb,​ bbg, bgb,​
    6·1 answer
  • Imma need some help with this plz
    8·1 answer
  • Can someone please help me solve the problem for my math homework
    9·2 answers
  • A florist wishes to make bouquets of mixed spring flowers. Part of each bouquet is to be tulips at $5 a bunch and part is to be
    9·2 answers
  • A bottle contains a label stating that it contains pills with 500 mg of vitamin C, and another bottle contains a label stating t
    5·1 answer
  • 1. A bag of apples at HEB costs $2.49 for 6 apples. What is the price per apple.
    8·2 answers
  • What is the slope. please hurry up​
    12·1 answer
  • Find the length of side x in the simplest radical form with a rational denominator.
    11·1 answer
  • Days 1,2,3,4 cost to rent a truck 29,47,65,83
    6·1 answer
  • Unknown angle problems (with ale<br> Solve for I in the diagrarn below.<br> (24 + 45)<br> f<br> TE
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!