1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
solmaris [256]
3 years ago
10

Andrei loves to bake, and plum tarts are his specialty. Plums are on sale for $3.25 for 2 pounds at the farmer's market. At the

supermarket, plums are being sold according to the following equation, where P is price in dollars and L is pounds.
P=1.75L

Where do plums cost less, at the farmer's market or the supermarket or are they the same?
Mathematics
2 answers:
Ugo [173]3 years ago
7 0

Answer:

Farmer's market

Step-by-step explanation:

Find the unit rates for each location

Supermarket

We already know the unit rate, it is given to us in the equation p=1.75L

$1.75 per pound

Farmer's market:

Divide the price by the number of pounds to find the unit rate

price/pounds

3.25/2=1.625

About $1.63 per pound

So, they cost less at the farmer's market

Hope this helps! :)

KatRina [158]3 years ago
6 0

Answer:

Plums cost less at the Farmers Market

Step-by-step explanation:

You might be interested in
PLS HELP WILL IVE BRAINLIST
pashok25 [27]

Answer:

inches: 0 and 7

Step-by-step explanation:

because you are subtracting by 1

4 0
3 years ago
laura compro un microondas por 216.750 y una lavadora 910.350 si le rebajaron 43.350 en la compra y el resto la paga en 15 plazo
Alecsey [184]
RESPUESTA: Paga $72.250 en cada plazo.
7 0
3 years ago
The prism below is made of cubes which measure 1/4 of a centimeter on one side. What is the volume?​
goldenfox [79]

Answer:idk

Step-by-step explanation:

7 0
4 years ago
Read 2 more answers
N his road trip, Leon stops to refuel and get some snacks. He has the following purchases:
tresset_1 [31]

Answer:

C. Paid $2.60 too much

Step-by-step explanation:

Gas 12 x 2.89 = 34.68

granola 2 x 1.59 = 3.18 x 1.075 = 3.4185

apple .89 x 1.075 = 0.95675

vitamin water 2 x 1.39 = 2.78 x 1.075 = 2.9885

  34.68
  3.4185
  0.95675
+ 2.9885
---------------------
  $42.04

  $44.64
- $42.04
---------------------
  $2.60

3 0
3 years ago
39/360 in simplest form​
Sergeeva-Olga [200]

Answer:

=  \frac{13}{120}

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Given a polynomial function f(x), describe the effects on the y-intercept, regions where the graph is increasing and decreasing,
    6·1 answer
  • What is the answer to the problem i am very confused...
    14·1 answer
  • Find three consecutive odd integers with the sum of 51.
    7·1 answer
  • Determine the slope of the line that passes through the points (-6, -4) and (7, -5).
    9·2 answers
  • How do animators use math
    7·1 answer
  • Line segment SU is a diameter of circle V.
    8·2 answers
  • What is angle 1 im marking brailiest
    8·2 answers
  • Anybody know how to do these? i need help pls contact me
    12·2 answers
  • Is Y = 2’x -5 a linear or nonlenear
    7·1 answer
  • X - 4x² + 2x³ <br>What is the degree of the polynomial?​
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!