1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Neko [114]
3 years ago
10

Find the numerical value of cosh (ln5)

Mathematics
1 answer:
patriot [66]3 years ago
7 0
Cosh (In 5) = 1/2(e^(-ln 5) + e^(ln 5)) = 1/2(1/5 + 5) = 1/2(26/5) = 13/5 =2.6
You might be interested in
Consider the circle with a 4 centimeter radius. If the length of major arc RT is 64 9 π, what is the measure of ∠RST?
grin007 [14]
25 degrees is the correct answer
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A scale drawing of a rectangular room has a length of 6 inches and a width of 4 inches. The drawing uses a scale of 1 inch to 3
Strike441 [17]
Since, an inch is to 3 feet, the length would be 18 feet and the width would be 12. To get the area, multiply length and width. The product would be 216 square feet. If a square foot costs $5, 216 square foot multiplied to $5 would be $1080 which is the cost to carpet the room.
8 0
3 years ago
Help Please Brainliest!
Vera_Pavlovna [14]
The answer is about 9.73 times as many pixels!
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me I am confused
nadezda [96]

Answer: X= 11

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
9. Which of these was an example of US industrial mobilization for war? (5.1.B) A. Increased factory production of tanks and pla
blagie [28]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

Tanks are the Backbone of the Military, they are needed to destroy the Axis Powers during WW2, they also used Captured Enemy Tanks for studying and Produce New Tanks to Counter them.

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Match the values associated with this data set to their correct descriptions
    13·2 answers
  • Tom ate 1/6of the left overs.How much pie did he eat.
    7·2 answers
  • -2/55 divided by 4/33
    6·1 answer
  • There are 928 possible words for a spelling bee. If Levi studies 40 words per day, how long will he take to study all of the wor
    13·1 answer
  • 1. Sam won over super bouncy balls playing horseshoes at her school's game night. Later, she gave two to each of her friends. Sh
    10·1 answer
  • The temperature increased 3 degrees per hour for 10 hours. How many degrees did it
    11·2 answers
  • A number line is shown below. 6 1/5 Which point is located at ? I will mark brainliest
    8·1 answer
  • A bakery offers a sale price of $3.50 for 4 muffins. What is the price per dozen?
    11·1 answer
  • Can someone plz help me I’m stuck on this one
    11·1 answer
  • Rational into decimal form<br> <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B22%7D%7B625%7D" id="TexFormula1" title="\frac{22}{625
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!