1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mazyrski [523]
3 years ago
10

Una paid $2.14 for a notebook. She gave the cashier a $5 bill. How much change did she receive?

Mathematics
2 answers:
Blizzard [7]3 years ago
6 0

Answer:

$2.86 thats how much sh gets back

Alex787 [66]3 years ago
5 0

Answer:2.86

Step-by-step explanation: 5 - 2.14 = 2.86

You might be interested in
50% of 80 solve pls show working<br>pls I know it just try working it​
Eduardwww [97]

Answer:

\boxed{ \bold{ \huge{ \boxed{ \sf{40}}}}}

Step-by-step explanation:

\sf{50 \: \% \: of \: 80}

To convert the percent into a fraction , divide it by 190 and remove the % symbol. Then , Simplify the fraction to its lowest term.

⇒\sf{ \frac{50}{100}  \times 80}

⇒\sf{ \frac{1}{2}  \times 80}

Divide 80 by 2

⇒\sf{40}

Hope I helped!

Best regards!!

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the graph represents the equation y=1/3x+2
Kaylis [27]

Step-by-step explanation:

step 1. you mean which graph represents the equation y = (1/3)x + 2?

step 2. please provide the graphs - they are missing.

step 3. the equation has a slope of 1/3 which means it goes up one and three to the right.

step 4. the y intercept is 2 so it goes through the point (0, 2).

3 0
2 years ago
ryan rides his bicycle 5 miles in 3/4 hour. how many miles can he ride at the same rate in 1 hour? (in fractions)​
stepladder [879]

Answer:

20/3

Step-by-step explanation:

If Ryan rides his bike 5 miles in 3/4 of an hour, then he rides 5/3 miles in 1/4 of a hour (divide both by 3). To get to a full hour from 1/4, you need to multiply it by 4. You must do the same for 5/3. 5/3*4 is equal to 20/3.

6 0
2 years ago
Which of the following is equal to the product of 32 and 1/4 ?
Oxana [17]

Hey there!

The answer to your question is 8

In math, the "product of" represents multiplication, so we multiply the 2 numbers.

32 x 1/4 = 8

Hope this helps! Good luck, and have a great day!

8 0
3 years ago
Help me, please. This is past due. It's not that hard.
jasenka [17]

The slope of the line is \frac{2}{1} (or just 2) as it rises by 2 units and runs to the left by 1 unit.

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Write an equation for the sentence "The product of a number n and 7.7 equals 112.42." Solve for the variable.
    15·1 answer
  • "find the indicated function values"
    6·1 answer
  • Dave has an 80 question test and he gets 68 write write the question he got correct as a fraction percent and decimal
    8·2 answers
  • How would I solve (x-3)(3x+5)
    9·1 answer
  • What is the area of the figure
    15·1 answer
  • PEOPLESS PLEASE HELP WHAT IS 4/5 × 2/3?​
    6·1 answer
  • When 3 liters of oil are removed from an upright cylindrical can, the level falls by 10cm. Find the radius of the can
    8·1 answer
  • A 16 ounce bag of cereal cost $2.88 what is the cost per ounce
    10·1 answer
  • Solve for the value of x.<br> (4x+6)°, 44°
    15·1 answer
  • Gary wants to buy a video game with a selling price of $48, on sale for 50% off. The sales tax in his state is 4.5%. How much wi
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!