1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
barxatty [35]
3 years ago
13

Find all solutions to the equation. cos^2x + 2 cos x + 1 = 0

Mathematics
2 answers:
mixas84 [53]3 years ago
5 0
\cos^2(x)+2\cos(x)+1=0\\\\ (\cos(x)+1)^2=0\\\\ \text{So:}\\\\ \cos(x)+1=0\\\\ \cos(x)=-1\\\\ \boxed{x=\pi+2k\pi},~k\in\mathbb{Z}
Umnica [9.8K]3 years ago
5 0
Hope this helps you.

You might be interested in
Lin runs 5 miles in 40 minutes.
natima [27]
8 mins
1 mile
1 hr and 12 mins
3 0
3 years ago
If f (x) = 2x + 1, then, f (3)
Mashutka [201]

Answer:

x=1

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Suppose that the height (in centimeters) of a candle is a linear function of the amount of time (in hours) it has been burning.
Alborosie
Assume that the rule connecting height of the candle to time is a linear one.  If you do, then we have to find the equation of this line, and then use this equation to predict the height of the candle after 11 hours.

Two points on this line are (6,17.4) and (23, 7.2).  The slope is thus
         7.2-17.4           -6
m = ---------------  =  -----------  or   -3/5.
           23-6                 10

Find the equation of the line.  I'm going to use the slope-intercept formula:

y = mx + b  =>   7.2 = (-3/5)(23) + b.  Solving for b,   b = 21.

Now    we know that y = (-3/5)x + 21

Let x=11 to predict the height of the candle at that time.

y = (-3/5)(11) + 21 = 14.4 inches  (answer)
7 0
4 years ago
Give the unit rate for the better deal.<br><br> $156<br> 4 g<br> or <br> $280<br> 7 g
Alexus [3.1K]

Answer:

$156 for 4 g

I did not rally understand how you worded your question so sorry if I got it wrong! <3

Step-by-step explanation:

$156 for 4 g =

$156 / 4 = $39 dollars for 1 g

$280 for 7 g =

$280/7 = $40 dollars for 1 g

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the definition of an average?
uranmaximum [27]

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Answer:

Average: a calculated "central" value of a set of numbers

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

How to find it in the average:

Add all of the numbers given, then divide by the number of digits.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Example:

Question 1. ) Find the average of the digits.

10, 12, 7, 9, 14, 8, 5, 19

Step 1. Add all of the numbers - 70

Step 2. Count how many different numbers there are - 8

Step 3. Take your first answer and your second and divide them

Step 4. 70 ÷ 8 = 8.75 So 8.75 would be the average

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • .<br> 1. Find the value or values of y in the quadratic equation y2 + 4y
    15·2 answers
  • What Is the value of 8÷1/5
    6·1 answer
  • Please need help with 2. 3. 4. 10. 9. i am confused please show work it is for 20 points
    6·1 answer
  • Which function below has the lowest y intercept?
    9·1 answer
  • A) What are the two features that make this shape a square?
    6·1 answer
  • A circle with radius of 4cm sits inside a circle with a radius of 11cm. What is the area of the shaded region?
    15·1 answer
  • Which is greater 6 hundred thousands,47 tens or 60 ten thousands, 4 hundreds
    9·1 answer
  • Meghan needs to make a recipe that
    9·1 answer
  • Realizar en cada caso un gráfico que cumpla con las siguientes características:
    7·1 answer
  • 5x + (x÷3) = 38.4<br>Which value of x makes the equation true ​
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!