1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Svetlanka [38]
2 years ago
12

Determine whether the equation 14+3x-7=7x+7-4x has one solution, no solution, or infinite solutions. Show work to support your a

nswer.
Mathematics
1 answer:
finlep [7]2 years ago
3 0
14 + 3x - 7 = 7x + 7 - 4x

Add or subtract similar terms

=> 7 + 3x = 3x + 7

=> it has infinite solutions because no matter the value of x always the left side, 7 + 3x, is equal to the right side, 3x + 7

Answer: infinite solutions
You might be interested in
Calculate the side lengths a and b to two decimal places.
Strike441 [17]

Answer:

A.)=24.78

B.)=26

C.)=7.33

D.)=25.44

Step-by-step explanation:

A.)11.40+13.38=24.78

B.)11+15=26

C.)4.18+3.15=7.33

D.)10.92+14.52=25.44

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
If 3 tons of flower bed mulch cost $480, what is the price per pound?
Goshia [24]
1 ton = 2,000 pounds 
3 tons = 6,000 pounds
$480/6,000 = 0.08 
per pound is $0.08
6 0
3 years ago
a shopkeeper buys coffee at 4.20 per kg and sells it at 63 cents per 100 g Calculate his profit percentage
Bingel [31]
420 cents for 1000 g. So 42 cents for 100 g (i crossed multiplied). %profit=63-42/42 *100=50%
7 0
2 years ago
The owner of a local restaurant surveyed her staff on their preference of uniform color. The results are displayed in the table
nignag [31]

Answer:

A is the answer - sample 1 and sample 2 are most representative because they are the same answer.  

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Points H and F lie on circle C. Circle C is shown. Line segments E C, F C, and D C are radii. Tangents E G and D G intersect at
stira [4]

Answer:

answer on ed. is 6 units

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which statement best describes the expression 4+2?
    7·2 answers
  • Every year on Earth Day, a group of volunteers pick up garbage at Hidden Falls Park. The time takes to clean the beach varies in
    12·1 answer
  • I Need more help plz I need help help help
    10·2 answers
  • Need help for this. Math Alg
    9·1 answer
  • What is the value of 10^5
    8·2 answers
  • Can someone plz help me with this one problem plz!!!!!
    9·2 answers
  • Help me plzzzz!!!!!
    10·1 answer
  • 15x5>75 truth or false
    9·1 answer
  • Dani bought a total of 8 pounds of peanuts and cashews. Peanuts, p, cost $2 per pound and cashews, c, cost $5 per pound. The tot
    14·1 answer
  • And this one too please?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!