1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vadim26 [7]
3 years ago
14

In a triangle, the measure of the first angle is twice the measure of the second angle. The measure of third angle os 88 degrees

more then the measure of the second angle. Use the fact that the sum of the measures of the three angles of a triangle is 180 to find the measures of each angle.
Mathematics
1 answer:
Volgvan3 years ago
3 0

Answer:

Answers: 46, 23, and 111

Step-by-step explanation:

To answer, we need to know the angles. Therefore, give each angle a name. Angle 1 will be x, 2 will be y, 3 will be z. So, using this system of equations:

x=2y

z=y+88

x+y+z=180

Substituting, z = 1/2(x)+88, now plug z into the third equation:

x+1/2(x)+1/2(x)+88=180

this simplifies to 2x+88=180

subtracting 88 from both sides leaves 2x=92

x=46

plug this in to the first equation: 46 = 2y, so y = 23

plug this into the third one leaves z = 111

Hope this helps!

You might be interested in
Sayuri's Asian Café makes the best pot stickers in town. The kitchen's production is usually between 20 and 22 pot stickers per
suter [353]
The answer is  day 6 because the kitchen s production is now 50 pot stickers per hour.So  it went up , which makes a good/positive impact on production.
 
6 0
4 years ago
Read 2 more answers
David's optometrist sold him a bottle of eyeglass cleaner containing 30 ml of glasscleaning solution. assuming there are 20 drop
Furkat [3]
Each complete cleaning requires 6 drops of cleaner.  Let's convert that to ml:

6 drops     1 ml              3 ml cleaner
----------- * ------------- = ------------------- = 0.3 ml cleaner per cleaning
                 20 drops      10 cleanings

Recall that 1 bottle contains 30 ml cleaning fluid.

How many cleanings is one bottle of fluid good for?

1 bottle       0.3 ml
----------- = -----------   => x = 100 cleanings/bottle
      x            30 ml

 

8 0
3 years ago
Someone please help me out with number 8 and 9 and 10
Ket [755]

Answer:

9. 0.0539 Liters

10. 216 quarts

Step-by-step explanation:

I dont know the answer to 8 but i do for 9 and 10!

plz drop a brainliest.

8 0
3 years ago
In the triangle below, what is the tangent of 45°?
Lana71 [14]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

tan45° = \frac{opposite}{adjacent} = \frac{1}{1} = 1

6 0
4 years ago
Read 2 more answers
Madison and Tanisha went out to lunch. The bill came to $18.94. Madison knows that her lunch cost 9.72. How much did Tanisha's l
Finger [1]

Answer:

Tanisha's lunch cost $9.22.

Step-by-step explanation:

Given that,

Total bill = $18.94

Cost for Madison cost = $9.72

Total cost = Tanisha's lunch + Madison's lunch

18.94 = Tanisha's lunch + 9.72

Tanisha's lunch = 18.94 - 9.72

Tanisha's lunch = 9.22

So, Tanisha's lunch cost $9.22.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • -3+3r=12 can u solve this using algebra??
    14·1 answer
  • Find the sum and express it in simplest form (8a^2 + 6a + 5) + (-3a^2 - 2a)
    12·2 answers
  • Which lines are perpendicular to the line y - 1 = 1(x+2)? Check all that apply.
    11·1 answer
  • If 5 times a number increased by 4, the result is at least 19. Find at least possible number that satisfies these conditions
    11·2 answers
  • The Siberian tiger can grow up to 10 4/5 feet long. Express this length as decimal
    12·1 answer
  • Find f^-1 (12) if x f(x)=3x-7
    7·2 answers
  • What is the mapping notation that will transform triangle ABC to triangle A'B'C'?
    12·1 answer
  • Can someone please help me with this question
    13·1 answer
  • A 3-pack of felt-tip pens cost $0.51. What is the unit price
    5·2 answers
  • What is the degree form for 3n/4 radians?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!