1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
myrzilka [38]
2 years ago
5

What’s the median of this data set ?

Mathematics
1 answer:
earnstyle [38]2 years ago
3 0

Answer:

56

Step-by-step explanation:

The median is the middle number of a sorted set from least to greatest. After sorting the set 61, 48, 52, 65, 56, 77, 54 the set is 48, 52, 54, 56, 61, 65, 77.

The middle number in this set is 56 so the median is 56

You might be interested in
7<br> Solve for c.<br> 2 (c + 1) = 10<br> CE<br> &lt;
spayn [35]

Answer:

2(c + 1) = 10

2c (1) = 10

2c = 10

c = 5

Step-by-step explanation:

not suree

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
y is inversely proportional to x^2, and y = 540 for a particular value of x. Find the value of y when this value of x is tripled
kipiarov [429]

Step-by-step explanation:

y =  \frac{1}{ 3{x}^{2} }  \\ y = 540 \\ 540 =  \frac{1}{3 {x}^{2} }  \\ 3 {x}^{2}(540) = 1 \\ 3 {x}^{2}   = \frac{1}{540}  \\  {x}^{2}  =  \frac{1}{540}  \div 3 \\  {x}^{2}  =  \frac{1}{540}  \times  \frac{1}{3}  \\  {x}^{2}  =  \frac{1}{1620}  \\ x =  \sqrt{ \frac{1}{1620 } }  \\ x = 0.024845

6 0
2 years ago
Please help me on my hw
alina1380 [7]

Answer:

A = 0.7777777777777

B= 0.2424242424

C= 0.2727272727

Step-by-step explanation:

Plz make it brainlist answer

6 0
3 years ago
ASAP
Klio2033 [76]

Answer: 90

Step-by-step explanation:

Total number of lunches sold = 450

Number of hamburgers = 40% of the total , that is

number of hamburgers = 40/100 x 450 = 180

number of pizza = 450 - 180 = 270

Therefore , the number of pizza lunches sold more than hamburgers will be

270 - 180 = 90

Therefore : 90 more pizza lunches were sold than hamburgers.

8 0
3 years ago
A package of 3 pairs of insulated gloves cost $20.97. what is the unit price of the pairs of gloves
Inga [223]

Answer:

6.99

Step-by-step explanation:

20.99 divided by for is 6.99

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Consider the table representing an exponential function .
    7·2 answers
  • Volume and surface area of cylinders
    12·1 answer
  • You have a standard deck of cards the deck has 52 total cards and contains 4 suits: hearts, clubs, diamonds, and spades. Each su
    10·1 answer
  • Find the twenty-fifth term of an arithmetic sequence if the first term is-1 and the common difference is 5. Write the first thre
    5·1 answer
  • How do i find the value of x , i’m so confuseddd !
    13·1 answer
  • Select the correct answer from the drop-down menu.
    6·1 answer
  • A rectangle has a height of 7 and a width of a^4+5a^2+4a .
    13·2 answers
  • Find the slope. Please reply if you can help
    14·2 answers
  • Create the f(x) function based on the table. Answer should be in function notation
    5·1 answer
  • What type of triangle is triangle ABC give reasons for your answer help please I need 1 more mark But I don't know what I'm doin
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!