1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
icang [17]
3 years ago
15

A family drove 357 miles in 5 hours, find the unit rate in miles per hour. DO NOT ROUND YOUR ANSWER

Mathematics
2 answers:
mixer [17]3 years ago
4 0
Answer = 357/5 = 71.4 mile per hour
Vanyuwa [196]3 years ago
3 0

Answer:

71.4 miles per hour

Step-by-step explanation:

Divide 357 miles by 5 hours, and you get approximately 71.4 miles in 1 hour, so

71.4 m/h

You might be interested in
Owen had 18 guitars. He sold 5 guitars and kept the rest. What is the ratio of guitars he kept to guitars he sold?
Romashka [77]

Answer:

to get what he kept subtract 5 from 18, to get 13 so 13 was kept. the ratio will be kept:sold which is 13:5

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
9- 4(2p+3) - 8p+7<br> how do i solve this ?
Sholpan [36]

Answer:

= -16p+4

Step-by-step explanation:

First we simplify:

9-4(2p+3)-8p+7

Then we distribute:

=9+(-4)(2p)+(-4)(3)+(-8p)+7\\=9+(-8p)+(-12)+(-8p)+7

Lastly, combine like terms:

=9+-8p+-12+-8p+7\\=(-8p+-8p)+(9+-12+7)\\=-16p+4

Hope this helps!

Have a good evening! :)

7 0
2 years ago
2.8 ÷ -0.004. Please show work.
Alexeev081 [22]

Answer:

<h3>-700</h3>

Step-by-step explanation:

\frac{2.8}{-0.004}\\\\\mathrm{Apply\:the\:fraction\:rule}:\quad \frac{a}{-b}=-\frac{a}{b}\\\\=-\frac{2.8}{0.004}\\\\\mathrm{Divide\:the\:numbers:}\:\frac{2.8}{0.004}=700\\\\=-700

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
12.09 - 03.37<br> What is 12.09 - 03.37
Bingel [31]
Answer: 8.72
hoped this helped
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is 9(x2) I don’t understand this
djverab [1.8K]

Answer:

the answer is 9x2 the 2 is above the x though.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • On Call 3.5 hours: $10 Talk Time 1/2 hours: $1.25 What is the unit rate in dollars per hour for each company?
    12·1 answer
  • _______ measure is used to measure the volume of an object. Distance Liquid Net Cubic
    14·2 answers
  • What is the answer to y = 5x+3
    9·1 answer
  • HELP! I DONT UNDERSTAND AND ITS DUE IN A BIT!!
    11·2 answers
  • Which functions are decreasing?<br><br> Select ALL answers that are correct.
    5·1 answer
  • What is x? -2.5x- 2=18​
    14·1 answer
  • You pay $25 for 2 CD's. How much would you pay for 1?​
    8·1 answer
  • Part B if the height of each prism is 10 Cm what is the surface area prism
    9·1 answer
  • Evaluate the expression for the given value of the Variable
    7·1 answer
  • Help me out True or false questions
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!