1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ratling [72]
3 years ago
9

Jack is looking to buy a soda at the store. He notices that a 20oz bottle of soda costs $1.20 and a 12 oz can of soda costs $0.8

5. He wants to get the best deal for his money. Find the unit rates to compare which deal is better per ounce.
Mathematics
1 answer:
aleksley [76]3 years ago
5 0

Unit price = price / quantity

1.20 / 20 = 0.06 per ounce

0.85 / 12 = 0.071 per ounce

The better deal is the 20 oz for $1.20

You might be interested in
Which is greater 0.205 or 205/1000
Burka [1]
Neither... 

205/1000 equals .205

So they are both the same.

Hope this helps -J
8 0
3 years ago
What is the y intercept y=-4x-5
xxTIMURxx [149]

Answer:

The y-intercept y = 4x - 5 is (0,-5).

Step-by-step explanation:

hope this helps

have a great day

plz consider marking brainliest

6 0
3 years ago
Ahhh hi pls help <br> f(x)=-2x^2+3
nikklg [1K]

Answer:

Step-by-step explanation:

F(x) is another name for y

If you make a table of values, you can plot the coordinates of this quadratic equation.

When "x" is 0, y is 3

7 0
3 years ago
Help me out here on this question pleaseee
SVEN [57.7K]

Answer: (0,0)

Step-by-step explanation:

X point of origin is zero

Y point of origin is zero

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
If 7 to the power of 2 X =1 what is the value of x
Lera25 [3.4K]

Answer: x=0

Step-by-step explanation: see attachment

3 0
4 years ago
Other questions:
  • What is bigger 9/10 or 7/8
    15·2 answers
  • What is an equation of the line that passes through the points (4, -4) and<br> (-4,-4)?
    14·1 answer
  • The whole number and unit fraction of 5 \ 6
    5·2 answers
  • Can y'all help on 39 and 40 and plz explain
    9·2 answers
  • SUPER EASY MATH PROBLEM! PLEASE ANSWER!! 6 POINTS!!!
    12·2 answers
  • Examine the system of equations.
    9·1 answer
  • HELP ASAP PLEASE!!!!
    5·1 answer
  • On an island live people who always tell the truth and people who always lie. In the
    5·1 answer
  • Which graphs represent functions?
    5·2 answers
  • Given that MATH is a parallelogram, solve for c.<br>A. 74<br>B. 84<br>C. 94<br>D. 104​
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!