Answer:
20/10 + 50=52
Step-by-step explanation:
Answer: $789.74
$584.99 x35% = 204.75
584.99 + 204.75= 789.74 the original price
Step-by-step explanation:
<h3>
Answer:</h3>
4.42×10^34 molecules/min
<h3>
Step-by-step explanation:</h3>
Multiply the various factors, along with the unit conversion (60 s/min).
... (3.35×10^25 molecules/L) × (2.2×10^7 L/s) × (60 s/min)
... = (3.35×2.2×60)×10^(25+7) molecules/min
... = 442.2×10^32 molecules/min
... ≈ 4.42×10^34 molecules/min
_____
<em>Comment on scientific notation problems</em>
Your scientific or graphing calculator will allow you to enter and display numbers in scientific notation.
Answer:
Step-by-step explanation:
Step one- Find out how much it costs for one Lizard In this case, for four lizards it costs $47.88. To find the price for one lizard you divide 47.88 by four
$47.88/4Lizards=$11.97 per lizard.
Step two- Now that we have the price for one lizard, your question asks you how much for 6 lizards. We need to find that cost. To do so you multiply $11.97 by 6 for the lizards.
Your answer is $71.82
Hope This Helped :)
Answer:
for n ≤ 3
we are going to put a circle on the 3 and make it filled in then you are going to start an arrow starting from the 3 going to the left all the way to the -10.