1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elina [12.6K]
3 years ago
14

It took emily 25 min to rideHer bicycle to the repair shop in one hour and 15 minutes to walk back home. If Emily her bicycle to

the repair shop in one hour and 15 minutes to walk back home. If Emily can ride her bicycle 8 km/h faster than she can walk how far is the repair shop from her house?
Mathematics
1 answer:
s2008m [1.1K]3 years ago
6 0

Answer:the repair shop is 5km from her house.

Step-by-step explanation:

Let x represent the distance of the repair shop from her house.

Let y represent Emily's speed when riding.

Distance = speed × time

It took Emily 25 min to ride her bike to the repair shop. Converting 25 min to hours, it becomes 25/60 = 5/12 hours.

Distance covered,

x = y × 5/12 = 5y/12

It took her 1h 15 min to walk back home. Converting to hours, it becomes 1 + 15/60 = 1 1/4 = 5/4

If she can ride her bike 8km/h faster than she can walk, it means that her speed while walking would be y 8 8

Therefore,

Distance covered,

x= 5/4(y - 8) = (5y - 40)/4

Since the distance remains the same, then

5y/12 =(5y - 40)/4

Crossmultiplying, it becomes

5y × 4 = 12(5y - 40)

20y = 60y - 480

60y - 20y = 480

40y = 480

y = 480/40 = 12

x = 5y/12 = 5 × 12/12 = 5 km

You might be interested in
<img src="https://tex.z-dn.net/?f=494%20divided%20by%2019%2C594" id="TexFormula1" title="494 divided by 19,594" alt="494 divided
Vaselesa [24]
0.02521179 jdjdjdduhdbdjdhdhj
3 0
3 years ago
If you spend $3 on 6 apples what is the unit rate? Or in other words, what is the cost of each apple?
Andrew [12]

Each apple costs .50 cents :D

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Answer and explain please
Sonja [21]

Answer:

You only need to add more tick marks and you also can multiply by three. 20 times 3 is 60 and 170 times 3 is 360.

8 0
3 years ago
Mike buys breakfast for $8.23. If sales tax is 9%, how much does he pay in tax? How much does he pay in total?
Lina20 [59]

Answer:

9% of $8.23=

0.09x$8.23=$0.74 (tax)

$8.23+$0.74=$8.97 (total)

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
What is the work for 792 divided by 33
ruslelena [56]
792 divided by 33 is exactly 24.

792/33
Divide
Final Answer: 24

3 0
3 years ago
Other questions:
  • A train travels at a constant speed of 35 mi/h.
    8·1 answer
  • Which mathematical property is shown by the statement?<br><br> (4y*9)*7 = 4y * (9*7)
    13·2 answers
  • Out of the 20 students in my classroom, 15 wore their pajamas on Pajama Day. In decimal form, represent the portion of students
    9·2 answers
  • The length of a rectangle is 3 m longer than its width. if the perimeter of the rectangle is 42 m , find its area.
    9·1 answer
  • Danica has a temperature of 102.1. A normal temperature is 98.6. How many degrees above normal is Danica’s temperature?
    10·1 answer
  • How do I do this ??
    6·2 answers
  • PLEASE ITS URGENT !!! WILL GIVE THE BRAINLIEST!!!!
    12·1 answer
  • Order these numbers from least to greatest.
    5·1 answer
  • Can someone help me pleaseee
    7·1 answer
  • A printer is printing photos. For every 8 photos, the printer takes 2 minutes. Complete the table below showing the number of ph
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!