Answer:
4
Step-by-step explanation:
The values on the left of the table represent the number of fish caught, and the number of the right of the table represents how many family members caught that amount of fish.
Therefore, the first row means that 0 family members caught 0 fish.
The second row means that 3 family members caught 1 fish.
The third row would mean 1 family member caught 2 fish.
The next row would mean 0 family members caught 3 fish.
And the final row would mean 4 family members caught 4 fish.
The question does not ask for the total amount of fish caught; rather is ask for the maximum number of fish that a single family member caught.
Therefore, the maximum amount of fish that a single family member catches is 4. (And 4 family members did so. But individually, the maximum amount of fish one person caught is 4).
It equals 8.4
Hope this answers ur question
I believe it's cones, cylinders, and spheres, hope this really help, and good luck
Answer: for 9 attendees it would cost $18
Step-by-step explanation: First you have to find the unit rate. So for every 7 attendees it costs $14, divide them both by the GCF which is 7. 14÷7=2
7÷7=1
So for every 1 attendee it is $2.
Now to figure out how much it would cost for 9 attendees, figure out what you have to do to 1 to get 9. Multiply it by 9.
And whatever you do to one number you have to do for the other. So $2 • 9 = $18
So for every 9 attendees it costs $18.
Given

So,

So, the simplest form of 88/90 is 44/45