1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ollegr [7]
3 years ago
15

Question 1

Mathematics
1 answer:
boyakko [2]3 years ago
6 0

Step-by-step explanation:

Simple

First we have to find out cost of each cake so

Cost of 1 cake = 13.20 ÷ 8 = 1.65

Cost of 12 cakes = 1.65 × 12 = 19.8

You might be interested in
At the beginning of the year, Zachary had $40 in savings and saved an additional $20 each week thereafter. Isaac started the yea
guajiro [1.7K]

Zachary function:

Z(t) = 40 + 20t

Isaac function:

I(t) = 85 + 11t

Graph each function to see the interval of time when one person has more money than the other.

8 0
3 years ago
If a half gallon milk costs $1.24, what is the cost per pint?
PIT_PIT [208]

Hello! The answer is: $0.31


7 0
3 years ago
Which of the following set of numbers is made up of integers?
earnstyle [38]

Answer:

the answer is number 1

Step-by-step explanation:

integers are whole numbers

6 0
3 years ago
Can you give me the answer? Ill give brainliest for the right answer
Serga [27]

Answer:

I believe the answer is b

Step-by-step explanation:

I might be wrong

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please answer!!!!!! will mark brainliest
timofeeve [1]

Answer:

The answer is 2/5 or 5.25

Step-by-step explanation:

5 sections so out of 5 and it said A or B so it is 2/5

5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the discriminant of 9х2 + 2 = 10x?
    7·1 answer
  • Help which one is it and why?
    5·1 answer
  • A ray, line or segment that cuts a segment in half and create right angles is called__
    13·1 answer
  • Molly is training for a race and is running 4 miles each week for the next 12 weeks.If molly already ran 1 3/5 mile on the first
    7·2 answers
  • Simplify the following expression.
    10·1 answer
  • A 6 foot tall man makes a shadow that is 3 feet long. How tall is a building that
    15·1 answer
  • your base salary is $8.00. For every bag of trash you to take out you get $2.00. A. write an equation to represent how much mone
    9·1 answer
  • Luis collected 610 beads. Annie collected 100 mote beads than luis. How many groups of ten beads did annie collect?
    7·2 answers
  • Acellus
    6·1 answer
  • Can someone help me with this?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!