Answer:The solution is in the attached file
Step-by-step explanation:
“Times as fast” means you need to multiply the original speed (10^11) by how many times faster the faster processor works:
10^11 instructions/second • 10^3 faster = 10^14 instructions/second
The key is “___ times as fast”.
(x) = x – 2inverse of the function
8.47/7=1.21 per lb. 11.07/9=1.23 so $8.47 for 7lbs. is cheaper than 11.07 for 9lbs.