1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
leonid [27]
3 years ago
13

Solve: 2x+5x-11=-46What is the value of x? Please Help!!!

Mathematics
1 answer:
dmitriy555 [2]3 years ago
8 0
2x+5x-11=-46
7x-11=-46
7x=-46+11
7x=-35
x=-5
You might be interested in
Find two consecutive integers whose product is 5 less than the square of the smaller number
S_A_V [24]
<span>
The product of -5 and -4 is 20
The square of the smaller number, -5, is 25.
The product, 20, is indeed 5 less than 25, the square of the smaller number.</span>
3 0
2 years ago
-4²+6·-4+9<br> please!!! answer
kumpel [21]
It’s: -31
when you are simplify this expression you get -31


6 0
3 years ago
Which statement below compares the decimals correctly?
nata0808 [166]
A. 0.65 < 0.77 0.77 is greater than 0.65
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A= LW For W<br><br> HELP ME!?!
madam [21]
W=A\L

Divide L from both sides

The L in the right cancels out
8 0
3 years ago
Can you guys help me with Unit 3 mixed review???¿
Gwar [14]
7. 335*0.2=67

8. 4.5/0.6=7.5

9. A

Hope this helps!
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Formulate a system of equations for the situation below and solve. Michael Perez deposited a total of $2000 with two savings ins
    13·2 answers
  • One restaurant offers two large pizzas for the same price as two medium pizzas and a $6 pitcher of drinks. The medium pizza cost
    10·1 answer
  • Each Saturday the gym holds 45 minute yoga classes. The weekday yoga classes last 30 minutes. The number of weekday classes vari
    15·1 answer
  • A line passes through point (3,7) and has a slope of 3/4 what would the equation be
    14·1 answer
  • A glazier is setting supports in parallel segments to prevent glass breakage during storms. What are the values of x and y? Just
    7·1 answer
  • Farmer John sells a dozen of eggs for $1.56. What is the unit cost per egg?
    7·2 answers
  • How do i determine the dimensions of a rectangle
    9·1 answer
  • 2/3÷2 1/3= dividing fractions
    9·2 answers
  • PLSSSS HELP MEE simplify <br> 15 &lt; -5x
    11·1 answer
  • What do people mean when they say “An eye for an eye will make the whole world blind”
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!