1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tensa zangetsu [6.8K]
3 years ago
6

Evaluate 10m + n2/4 when m = 5 and n = 4

Mathematics
1 answer:
Allushta [10]3 years ago
3 0

Answer:

54

Step-by-step explanation:

we have

10m+\frac{n^{2}}{4}

For m=5.n=4

substitute the values of m and the value of n in the equation

so

10(5)+\frac{4^{2}}{4}

50+4

54

You might be interested in
Help please need an answer Fast
anygoal [31]

-7.5 times 1/3=-2.5

To take 1/3 of something, multiply the original by the fraction.

4 0
3 years ago
Whatistheslopeofthegraphofy
BaLLatris [955]

Answer:

0

Step-by-step explanation:

hi

6 0
3 years ago
Help please which statement is true about water molecules? question 1 options: the oxygen atom has a negative charge. the hydrog
kvasek [131]
Oxygen having a negative charge I believe
7 0
3 years ago
What's 12748 rounded to the nearest thousand
FinnZ [79.3K]
12748 rounded to the nearest thousand is 13000
8 0
3 years ago
What does Mutually exclusive mean
REY [17]

Answer:

Mutually exclusive is a statistical term describing two or more events that cannot coincide. It is commonly used to describe a situation where the occurrence of one outcome supersedes the other

Step-by-step explanation:

:)

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A business has $11,080 to spend on new laptops and tablet computers for its salespeople. The laptops cost $515 each. The tablets
    10·2 answers
  • I need help so much. :(
    11·1 answer
  • Graph the region of solution of the given linear inequality<br><br> x&gt;7
    10·1 answer
  • HELP ME PLEASE i need this right now
    15·2 answers
  • Can somebody help me?
    6·1 answer
  • At the luau, a vender was selling 5 leis for $25. what is the unit price?
    9·1 answer
  • HALP PLS Which expressions are equivalent to this expression?
    10·1 answer
  • I need this someone answer this please.
    12·1 answer
  • Solve using substitution
    8·1 answer
  • Find the area of the shaded portion in each of the following​
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!